Optimizacija magento spletne trgovine

Zdravo,

prevzel sem "biznis" prodaje prehranskih dopolnil, in prvi korak je optimizacija spletne trgovine za boljše rangiranje v iskalniku google.
Spletna trgovina je postavljena v orodju magento kjer pa nisem do sedaj delal nič.

Mi lahko prosim pomagate oziroma svetujete kako se naj lotim optimizacije? Kaj spremeniti na posameznem artiku oziroma na celotni spletni trgovini?
Samih artiklov pa ni nekaj veliko, vsega skupaj 11.

Hvala za kakršno koli pomoč.

27 odgovorov

@igi : tukaj imaš "one click" instal za Magento, da lahko probaš kako to zgleda na tvojem računalniku https://bitnami.com/stack/magento?page=2, tukaj pa imaš Virtualno mašino z naloženim in konfigurianim Magentom https://bitnami.com/stack/magento/virtual-machine

€1qay1qay:
- Piši na ZS, pa ti dam na vpogled par linkov do manjših magento trgovin na 1GB-2GB VPSjih, ki delajo dovolj solidno. Še pred kratkim smo v eni temi izlivali žolč zagovorniki VPS gostovanja proti zagovornikom običajnega shared gostovanjea. Pa mislim da je bilo kar precej takih, ki so navijali da navadno shared gostovanje zadostuje za magento. Kar pa je po mojih izkušnjah prej izjema kot pravilo.
- Tudi z magmi gre update cen ali zaloge skozi samo z dvema stolpcema v excelu :)

Po mojih izkušnjah za solidno Magento trgovino (in en zgolj spletno izložbo) še VPS ne zadostuje, ampak mora biti kar soliden dedicated. 32 GB rama, če je možnost 64GB in SSD diski. Drugače je vse bolj srednja žalost, je pa seveda res da si je v štartu kaj takšnega težko privoščit.

Glede ostalega SEOta v Magentu pa bi na hitro zapisal naslednji seznamček osnovnih točk, za vsako pa potem google najde vire:

  1. Nastavit server, da vedno preusmeri non-www na www ter posledično tudi v webmaster tools to označit.
  2. Nastavit canonical, da so v google indexu samo URL produktov brez vsebovanih kategorij, med tem ko jih Magento lahko uporablja
  3. S canonical tudi opremiti vse URLje za razvrščanje produktov (list, grid, sort by price...)
  4. v Webmaster tools pogledal vse 404 strani in jih tako ali drugače rešiti (ali vsebina ali preusmeritev)
  5. Na straneh catalogserach vsesti oznako NOINDEX, NOFOLLOW
  6. Enako označih na vseh straneh advance search - NOINDEX, NOFOLLOW
  7. Na vseh kategorijah nad listingom produktov narediti opis kategorije
  8. Vsebina na straneh produktov strukturirati po odstavkih in s H2, H3, H4 tagi
  9. V Magentu vse popularne iskalne pojme opremiti z direktnimi linki za strani, ki so najboljši rezultat.
  10. Na checkout strani dodati NOINDEX, NOFOLLOW
  11. Nastaviti, da se session ID ne zapisuje v URLju
  12. Vse linke v filtrih nastaviti tako, da ali omogočajo samo eno izbiro in tisto stran posebej vsebinsko urediti ali pa jih označiti z NOFOLLOW.
  13. Z NOINDEX,NOFOLLOW označiti vse strani, ki nastanejo s kombinacijo vrednosti v filtrih in predstavljajo le ožanje izbora productov v katalogu.
  14. Pripraviti sitemap strani (če je več store view-jev, ga je potrebno pravilno označiti s href=Lang). Najbolj pametno je narediti zemljevid zemljevidov in ločiti za vsak sklop lasten sitemap, zato da v webmaster tools lahko spremljaš koliko strani iz katerega sklopa je v indexu.
  15. Sitemap naložiti k google, yandexu, bingu in na baidu...
  16. Vse izdelke opremiti s schema.org oznakami
  17. V google webmaster tools izdelati podstrani za vse domene in jih lokacijsko targetirati.
  18. V webmaster tools označiti za vsako poddomeno in glavno stran podatke na tipičnih straneh - Data Highlighter.
  19. Opitimizirati velikost vseh slik izdelkov.
  20. Zagotoviti, da je stran na google speed insights vsaj nad 85/100 za desktop ter nad 70/100 za mobile.
  21. Responsive design ter maksimlna opzimizacija za dejsnko uporabnost na mobilnikih.
  22. Pravi server ter njegova optimizacija, da se Magento nalaga vsaj pod 4s, še bolje okoli 2. First byte mora biti pod 0,5s.

Posebej je treba pri Magentu spremljat število strani v indexu, ker lahko google brez uporabe NOINDEX tagov res veliko strani uvrsti v index. Moja prva trgovina, ki pretežno bazira na filtriranju produktov je v enem trenutku (ko se še nisem dosti ukvarjal s SEO) imela 32 mio url-jev v indexu.

To je kakšnih prvih 10%, ki so minimum, če želiš z Magentom konkurirat brez oglaševanja. Najprej od tega pa predvsem vprašanje sredstev, ki jih lahko vlagaš v hitrost Magenta ter od kvalitete vsebin, ki jih boš imel na strani.

Se mi zdi, da če bi šel prav v podrobnosti, da bi bil predolg.

7

vse ostalo lepo in prav, ampak

Po mojih izkušnjah za solidno Magento trgovino (in en zgolj spletno izložbo) še VPS ne zadostuje, ampak mora biti kar soliden dedicated. 32 GB rama, če je možnost 64GB in SSD diski. Drugače je vse bolj srednja žalost, je pa seveda res da si je v štartu kaj takšnega težko privoščit.

zraven teh številk bi bilo dobro navesti še številke o velikosti trgovine ter prometu, da ne bo koga stisnilo. Definicija "solidna Magento trgovina" je pač preveč ohlapna in na tem forumu / Sloveniji ni veliko trgovcev z Magento trgovino ki bi res potrebovala 32GB rama na strežniku. Res je Magento požrešen kot kakšen ameriški V8, ampak če je sistem sestavljen kot mora biti, boš 32GB rama rabil, ko bo hardware tvoja zadnja skrb (ker bo prometa vrh glave dovolj).

3

Najbolj konkretno bi bilo, če napišem kakšno trgovino trenutno upravljamo na strežniku s 32GB RAMA in ki jo bomo kmalu selili na strežnik s 64GB RAMA ter SSD diske.

50k izdelkov
3x website
12x store view

Prometa je pa zanekrat še daleč od tega, da bi ga bilo vrh glave dovolj...pa je vseeno 32GB rama premalo.

Upamo pa seveda, da bo tako v roku kakšnih 3-5 let, res prometa dovolj, da bo hardware zadnja skrb. Ker zaenkrat si ne moremo privoščit hostinga pri kakšnem sonassi.com s 16 jedni, Magestack ter 64GB rama in podobno...

Je pa tako, da je pri nas bil dedicated potreben že takrat, ko smo imeli 10k izdelkov in 5 store view-jev. In se je s požrešnostjo Magenta najbolje kar na začetku sprijaznit.

Hehe, glavni parameter je obisk :) za par 10 obiskovalcev ti tole goni navaden VPS, za par 10K pa res ne.

Odvisno tudi od verzije, vidim da imas 1.9.2.3 pa najbrz precej dobro dodelan balance/cache.

1

seveda, obisk je najbolj pomemben parameter.

ne poznam vaše trgovine, a delate s tako nizko maržo ali je kakšen drug poseben razlog da je obiska veliko, pa premalo transakcij, da hosting predstavlja tak problem? ok, če odmislimo sonassi, ki je res drag ko žafran :)

a mate kakšne izrazite peake, ki jih morate pokrivati pa zato pač tak hardware?