Drop shipping - how to?
8 naročnikov
8 naročnikov
Vprašanje sem postavil že na forumu mladi podjetnik, ampak ni še neke reakcije - zato sprašujem še tukaj:
Zanima me namreč, kako v praksi zgleda t.i. "drop shipping" (mogoče kdo pozna slovenski izraz za to?) ? Kolikor razumem je zgodba ta, da nek dobavitelj/prodajalec na moj naslov pošlje "materiala" za recimo 20 naročil in vso pripadajočo papirologijo, jaz pa samo prepakiram ta "velik paket" v "manjše pakete" za končne stranke in jih opremim z računom (ki sem ga dobil od dobavitelja). V bistvu gre samo za "dispatching" do končnih kupcev, drži?
Kako je potem z mojimi odgovornostmi glede artiklov? Kaj storiti v primeru reklamacije, vračila denarja? Kako je potem s slovenskimi deklaracijami (npr. če je izdelek iz tujine)?
Ima kdo tukaj mogoče konkretne izkušnje, kako celotna zgodba poteka? Hvala za info :)
15 odgovorov
To kar si opisal ni ravno dropshiping, ceprav obstaja tudi moznost, da se paket "oglasi" pri tebi ...
Tipicen postopek dropshipinga gre takole:
1. stranka naroci pri tebi
2. ti posredujes narocilo dobavitelju
3. dobavitelj ti posreduje racun
4. ti placas racun
5. dobavitelj poslje stranki
6. stranka placa tebi (to je lahko tudi korak 2., ce je placilo po predracunu)
7. Ce stvar potrebuje navodila, posljes slovenska navodila skupaj z uradnim racunom stranki.
8. Konec :P
No pa se en real-life primer.
1)Kupec pri tebi naroci racunalnik za 500eur
2)Kupec ti placa 500euro
3)Ti najdes ta isti racunalnik na ebayu za 400eur
4)Ti placas prodajalcu na ebayu 400eur, on pa poslje direktno tvoji stranki/kupcu na dom.
5)Si 100euro v profitu, skaces od veselja, ker paketa na carini niso odprli in castis rundo v gostilni.
Ceprav to se ponavadi ne dela tako ampak je dober primer, da bos razumel :P
Jurij123, sorry, ampak tole je pa tako slab primer, da je že skoraj zavajajoč. :-) Dropshipping si predstavil kot neko nelegalno, nelegitimno mešetarjenje, kar definitivno ni.
Je sodoben način, logistična rešitev, za zmanjšanje ali v celoti odpravo potrebe po zalogah.
Ja vem bolj domaci primer sem povedal, da si bo lazje predstavljal...
Sej sem napisal spodaj, da se dobesedno tako ne dela :)
Najlepša hvala za odgovore, očitno sem si določene pojme narobe razlagal...
Ok, torej gre pri drop shippingu na nek način za "uvoznika/distributerja brez zaloge"? V tem primeru imam potem jaz odgovornost, da izdelku priskrbim slovenska navodila za uporabo, deklaracijo, ipd.? Kako pa je potem v primeru npr. kozmetičnih izdelkov (ali karkoli podobnega), moram pred prodajo v sloveniji opravit celo birokracijo glede analize in sestavin? verjetno ja... In še vedno bi bilo fino vedet slovenski izraz, če ga kdo pozna - mogoče še kakšno uradno besedo ali zakon na to temo :)
Kako bi se pa potem reklo scenariju, ki sem ga opisal v prvem postu? Torej, neka trgovina/ponudnik ima svojo spletno stran, kjer pobira naročila. Ko jih zbere dovolj, pošlje cel paket (za vsa naročila) meni, jaz pa potem to prepakiram v paketke za posamezne stranke in jih razpošljem dalje. Ponudnik mi že posreduje vse original račune, spiske, ... skratka vse, moje delo je zgolj prepakiranje in dostava na pošto. Kolegica počne nekaj podobnega, pa me zanima kako je s tem...
Glede slovenskih navodil - vem za kar nekaj slovenskih prodajlcev, ki se s tem ne "obremenjujejo" - postopek zgoraj velja za nase poslovanje :)
Glede testov in certifikatov pa si povsem varen, dokler stvar izvira iz EU, ce je zunaj, pa je seveda za vse to potrebno poskrbeti ...
Perun:
Glede testov in certifikatov pa si povsem varen, dokler stvar izvira iz EU, ce je zunaj, pa je seveda za vse to potrebno poskrbeti ...
Tukaj bi dodal našo osebno izkušnjo ko smo pred leti v spletni trgovini prodajali izdelke iz EU ( Nemčije ) konkretno biokamine na bioetanol. Proizvajalec ni imel oziroma ni zagotavljal izjave o skladnosti ( ker to področje še ni urejeno niti v Nemčiji )Zaradi tega smo prekinili s trženjem, tega izdelka ( čeprav je bila stvar marketinško zanimiva ), namreč brez izjave o skladnosti, bi kot zadnji prodajalec po zakonu sprejeli vso odgovornost v primeru nesreče ( požara, razlitja,...ipd ). Če pa bi imeli v rokah izjavo o skaldnosti proizvajalca, bi tako odgovornost v primeru nesreče, vedno moral sprejeti proizvajalec. To je sicer specifičen primer, vendar pokaže, na določene pomankljivosti, kljub temu, da je izvor blaga iz EU. V kolikor gre torej za prodajo kakršnihkoli tehničnih izdelkov, svetujem, da se pozanimaš, če ima proizvajalec tudi izjavo o skladnosti izdelka, razen, če sam sprejemaš odgovornost po prodaji ( v primeru kakšnih nesreč).
Kolikor se spomnim, mora po zakonu imeti embalaža kozmetike in hrane zapisane sestavine in način uporabe v slovenskem jeziku.