Kateri način plačila prek spleta je najpogostejši?

Zanima me katere plačilne metode se največ in katere najmanj uporabljajo za plačevanje pri nakupih preko spleta v Sloveniji? Obstaja kakšna statistika o tem?

Zanima me predvsem za:
-kartice
-po predračunu
-po povzetju
-paypall
-... pa še kaj

16 odgovorov

Za 2015 je bilo takole:

Po povzetju 46%
Kreditne 18%
Paypal 15%
Po predračunu 14%

Gre za n=5050 v projektu Smind. Vendar je potrebno vzeti v obzir par stvari:

  • v raziskavo so vključeni tudi tuji trgovci, ki prodajajo v Sloveniji (Alibaba, Ebay, Amazon...), ki so glede na število nakupov v samem vrhu (TOP 5) in ki ponujajo samo plačila s karticami ali Paypalom, zato je % teh načinov plačil nerealno visok. V kolikor upoštevamo samo trgovine, ki dejansko ponujajo plačilo po povzetju, je ta % krepko višji.

  • V analizi lahko sodelujejo fizične ali pravne osebe, kar se lahko pozna na rezultatu "po predračunu"

5

Super podatek . Kako ste pa dobili podatek za SLO od Alibabe ?

Dejansko ti lahko poda točno statistiko le nek večji slo trgovec, ki operira z vsemi naštetimi plačilnimi metodami. Verjetno bi bil kak mimovrste kar dober primer, če bi imeli še paypal (vsaj jaz ga nisem opazil).

Drugače pa ima v slo, po povzetju še vedno daleč največji delež. Sam vidim razlog v dveh zadevah.
Prva je slo mentaliteta oz nakupovalne navade.
Druga je ponudba plačilnih metod v slo spletnih trgovinah. Dejstvo je, da so vsi ostali načini dražji in nekateri precej komplicirani za implementacijo. Torej, ni ponudbe, ni uporabe. S tem je povezana seveda tudi ponudba slo bank in procesorjev.

1qay1qay:
Super podatek . Kako ste pa dobili podatek za SLO od Alibabe ?

Teh 5050 kupcev se je v štartu ankete vprašalo kje so opravili svoj zadnji nakup na spletu. Če so izbrali Alibabo so reševali vprašalnik za Alibabo...

1

@torcida: bravo ! Kak procent od teh pa je kupil v tujini (Alibaba, Ebay, Amazon) ... specifično za Amazon (če ni skrivnost seveda ;)

Od teh 5050 jih 43% sicer kupuje samo v Sloveniji, 31% jih kupuje tudi v tujini (a manj kot polovico nakupov), 15% jih kupuje tudi v tujini in to več kot pol nakupov, 11% pa v tujini opravi več kot 90% svojih spletnih nakupov.

Od teh zabeleženih 5050 nakupov jih je bilo:

Ebay 6,2%
AliExpress 3,4%
Amazon 2,2%

Če se ne motim jih je bilo v 2016 še več.

4

hvala, svaka čast :)

1

Hvala za info. Plačevanje s karticami za neko "začetniško" spletno trgovino je kar velik strošek, zato razmišljam, da v štartu bi bilo samo plačilo po povzetju in predračunu.

Naknadno bi dodal še plačevanje s karticami oz. odvisno od prometa in samega uspeha trgovine. Pa ker je namenjena samo Slovenskemu trgu pomankanje le tega ne bi smelo preveč vplivati.

Saj gre v bistvu za dokaj enostavno računico. Ob predpostavki da imaš ca 20% ostalih plačil (kartice, paypal...), lahko oceniš, da boš zaradi tega ob npr 10% strank (od teh 20). Če imaš od teh 10% strank več profita, kot je strošek implementacije...go for it. Če se ti ta strošek ne povrne v letu ...adijo. Če se ti ne povrne tudi v dveh letih...zapri štacuno :)

Enostaven je če veš kakšen je delež tistih ki ne kupi zaradi tega ker nimaš kreditnih kartic :)