Pogodbe - optimizacija strani in izdelava strani

Hej,

Že nekaj časa se ukvarjam z izdelavo strani in optimizacijo, sem dal skozi tudi nekaj naročnikov, sedaj pa bi si vse skupal rad dodatno ovrednotil in z vsakim naročnikom še podpisal pogodbo. Tukaj pri pravnih zadevah pa nisem najbolj vešč.

1.) Kako je z pravno močjo teh pogodb? Veljajo kej ob primeru zapletov ali so le neke vrste formalna zadeva med mano in naročnikom?
2.) Za pravno moč je potrebno pri notarju? Predvidevam, da to noben ne počne, razen ob zelo velikih zneskih?
3.) Sta dovolj 2 izvoda pogodbe? Za mene in naročnika?
4.) Je veljavno če dobim kopijo po faksu ali boljše da po pošti? Če ni podpisana v živo.

Sedaj pa še glavna stvar, če bi bil kdo še dodatno prijazen in lahko na splet obesil ali pa na osebno poslal kakšen primer pogodbe. Predvsem me zanima pogodba za "optimizacijo strani" kajti te bi sklepal za več mesecev. Torej neke vrste vzdrževanje.

Tudi pogodba za izdelavo strani bi prišla zelo prav.

48 odgovorov

Ne pozabi napisati vseh relevantnih informacij, torej:
- casovno obdobje izvajanja (zacetek - konec)
- kdaj se bodo rezultati pojavili
- kje se bodo pojavili (g.si/g.com, yahoo, bing)
- kaksni bodo ti rezultati
- kako bos izvajal to optimizacijo (blogi, razni articli, squido - brez prevelikih izdaj skrivnosti, zgolj da se da preveriti)
- kdo placa ostale stroske (domene, linke, clanke za katere je treba kupt)
- placilo in roke placila
- pogoje, ki scitijo tebe in stranko

itd...

2

Ok hvala. Bom vse to probal vpoštevati ob sestavljanju. Samo še eno vprašanje imam.

Naj pošljem njim po pošti 2 oziroma 4 izvode prazne pogodbe, pa oni meni nazaj pošljejo še 4 podpisane in štempiljkane izvode, šele potem jaz svoje podpišem in štempiljkam? Al ni kakšne nevarnosti, da bi jaz poslal že 4 izvode žigane in da oni kaj spremenijo, pa da se tako zafrknem?
Čeprav vem da so korektni, samo italjanski pregovor pravi fidarsi e bene, non fidarsi e meglio, prevedeno - zaupati je dobro, nezaupati pa še boljše.

Pogodba je veljavna, ko jo podpiseta obe strani - torej ko dobis nazaj, preveris da ni nic spremenjeno.

Jaz bi poslal preko emaila pogodbo njim, naj pogledajo, sprintajo 2x in podpisejo. Potem pa posljejo tebi, ti preveris in jim vrnes eno podpisano.

3

Pa saj verjetno ne posluješ s stranko samo preko pošte. Pošlje se osnutek pogodbe na mail, oni jo preberejo, nato pa na sestanek prineseš pogodbe in se podpiše.

1

Hja samo ne poslujem s strankami le iz mojega okoliša, ne jas pa on ne bova 100km naredila samo za podpis pogodbe če je ostalo že vse zmenjeno in gladko poteka ane =)

bom naredil tako kot je perunpro svetoval.

Hvala pa obema 2x +

1

bujes:
Pa saj verjetno ne posluješ s stranko samo preko pošte. Pošlje se osnutek pogodbe na mail, oni jo preberejo, nato pa na sestanek prineseš pogodbe in se podpiše.

Jaz pa moram reci, da se prav ne spomnim, kdaj sem nazadnje kaksno pogodbo na sestanku podpisal :) Seveda se dobimo in dogovorimo, ampak potem se pogodba pripravi, se uskladi po elektronskih poteh, v podpis pa poslje po posti ... to je zame popolnoma obicajna pot :)

Evo jaz sem pogodbo nekako sedaj spisal. Bom poslal, če še vedno velja, JK Group, da skupaj popravimo če kaj manjka ali če je kaj napak, potem pa pošljem tistim, ki so se mi na ZS javili.

2

Seveda velja, kar pošljite.

Pregledano; blindek se je potrudil, tule pa je nekaj glavnih ugotovitev in pripomb:

I. Bolj pomembne:1. Dodali smo dolžnost naročnika, da sodeluje pri izvedbi (administratorski dostop za izvajalca, pojasnila, upoštevanje navodil). Ta dolžnost je toliko pomembnejša, kolikor več se predvideva posegov v samo spletno stran, ki se bo optimizirala.

  1. Dodali smo, katerih stvari, ki lahko povzročijo nižjo uvrstitev, naročnik ne sme početi; če jih počne, je kljub temu dolžan plačati, kot za znižanja ne bi bilo.

  2. Omejitev odgovornosti izvajalca za morebitno škodo, ki jo povzroči pri izvajanju pogodbe. Škoda sicer ni pretirano verjetna, a bolje safe than sorry. Taka omejitev je pravno veljavna, razen v primeru, če izvajalec škodo povzroči namenoma ali iz hude malomarnosti.

  3. Storitve, ki niso predmet pogodbe, se zaračunavajo po vsakokrat veljavnem ceniku izvajalca. Dodali smo, da je trenutno cenik priloga in sestavni del te pogodbe. S tem se izognemo izgovoru naročnika, da mu cenik ni bil znan in da ni pristal nanj. Enako je, kadar imamo splošne pogoje. Priporočljivo je, da obe stranki poleg pogodbe podpišeta tudi priloge. Malo dodatne birokracije lahko pomeni velik prihranek.

  4. Pogodba se sklepa za 12 mesecev. Dodali smo, da se njeno trajanje avtomatično podaljša še za 12 mesecev, če ni najkasneje 1 mesec pred potekom odpovedana. Povečanje možnosti za podaljšanje posla, treba pa je paziti (ne zaradi prava, pač pa zaradi odnosa), da je naročniku ta določba res jasna in se z njo res strinja.

II. Manj pomembne:
1. Blindek je s.p. Zato ni treba v glavi pisati "ki ga zastopa Blindek". S.p. ni pravna oseba in nima zakonitega zastopnika oziroma sta s.p. in oseba, ki "stoji" za tem s.p., ena in ista oseba.

  1. Določena je bila pristojnost "okrajnega sodišča v X". To spremenili v "pristojno sodišče po sedežu izvajalca", ker a) bo - glede na vrednot spora - morda pristojno okrožno sodišče in b) bo Blindek morda kdaj spremenil sedež in bi se moral potem voziti na sodišče nazaj v X (v Slo to sicer ni tako usodno, tečno je vseeno lahko).

  2. Določeno je bilo, da "bo izvajalec storil vse", da bodo pozicije čim višje. To smo omilili v "si bo po najboljših močeh prizadeval". Povsem preventivno, da ne bi v primeru spora prišlo do presoje, ali je izvajalec res storil prav "vse", kar je bilo mogoče - verjetno ne, saj ni Superman.

23

JK Group, svaka čast!