TIRS nova odgovori

v tej temi bom lepil nove odgovore na vprašanja, ki jih objavlja TIRS in se (lahko) tičejo spletne trgovine

http://www.ti.gov.si/si/vprasanjainodgovori/pogostavprasanja/vsavprasanja/

36 odgovorov

dobra ....:) se bojim da je za obrambo trgovcev pred "nepoštenimi poslovnimi praksami" zadolžen drug oddelek .....

Ne vem, zakaj ne prepovejo GLS-ju dostavo tovrsnih izdelkov v SLO.

1qay1qay:
20. 10. 2014
GREEN COFFEE, NIDORA ipd. oziroma prodaja takšnih izdelkov preko interneta
Tržni inšpektorat RS je prejel že kar nekaj prijav, ki so se nanašale na nakup prehranskih dopolnil kot so GREEN COFFEE, GREEN COFFEE PURE, NIDORA ipd. preko interneta, pri čemer so potrošniki v prijavah navajali predvsem nedelovanje kupljenega izdelka ter težave pri uveljavljanju zahtevka za vračilo plačanega zneska.

Seminar o varnosti igrač 2013 - 2014 24.10.2014

Seminar o varnosti igrač je potekal zadnje leto dni v Bruslju in postavljala so se prenekatera vprašanja, na katere so sedaj podani tudi odgovori, npr. Ali Direktiva o varnosti igrač (TSD) velja tudi za igrače, ki se prodajajo spletno?Ali za šolske torbe in druge šolske predmete v obliki medvedkov velja Direktiva o varnosti igrač? Ali obstajajo tehnične smernice s konkretnimi primeri izdelkov, katere bi bilo mogoče razvrstiti tudi med igrače?

Odgovore in ostala vprašanja najdete TUKAJ.

VPRAŠANJE 00207
Vprašanje številka 00207, popravljeno 2. 10. 2014

Imam spletno trgovino. Ker prodajam tehnične zadeve, predvsem prenosne računalnike, me zanima vračilo blaga in pravice kupcev. Ali lahko kupec vrne blago in zahteva denar za izdelek, ki deluje brezhibno? Ali ima takšen kupec pravico odstopiti od pogodbe in vrniti blago?

Odgovor:

Določila Zakona o varstvu potrošnikov (ZVPot) glede pogodb, sklenjenih na daljavo, veljajo za razmerja med podjetjem in potrošniki. Potrošnik po ZVPot je fizična oseba, ki pridobiva ali uporablja blago in storitve za namene izven njegove poklicne ali pridobitne dejavnosti.

V skladu z določili ZVPot ima potrošnik v primeru pogodbe, sklenjene na daljavo (kamor sodi tudi nakup preko spletne trgovine), pravico, da v 14 dneh od prevzema blaga obvesti prodajalca, da odstopa od pogodbe, pri tem pa mu ni potrebno navajati razloga za svojo odločitev. Že prejeto blago mora potrošnik vrniti podjetju najkasneje v 14 dneh po obvestilu o odstopu od pogodbe na svoje stroške. Če potrošnik odstopi od pogodbe, mu mora podjetje vrniti vsa prejeta plačila, in sicer nemudoma oziroma najkasneje v 14 dneh po prejemu obvestila o odstopu od pogodbe.

Pri prodajnih pogodbah lahko podjetje zadrži vračilo prejetih plačil dokler ne prevzame blaga, vrnjenega s strani potrošnika, ali dokler potrošnik ne predloži dokazila, da je blago poslal nazaj, razen če podjetje ponudi možnost, da samo prevzame blago.

Razlog za takšno posebno ureditev pri sklepanju pogodb na daljavo so posebne okoliščine: relativno enostavno sklepanje pogodb, zanašanje na prodajalčeve navedbe oziroma opis in nezmožnost preverjanja blaga.

Pri pravici do odstopa od pogodbe, sklenjene na daljavo, je treba vedeti, da gre za odstop od pogodbe, ne da bi bilo z blagom samim karkoli narobe, pač pa gre ta pravica potrošniku že zaradi same narave pogodbe – sklenitev pogodbe na daljavo. Pri pravici do odstopa od pogodbe namreč ne gre za to, da potrošnik ne bi vedel, kaj kupuje (načeloma potrošnik ve, kaj naroča), temveč zgolj za to, da o svoji odločitvi v zakonsko predvidenem roku premisli in v primeru, da je bila ta odločitev prenagljena, spremeni svojo odločitev in odstopi od pogodbe.

Prav tako je treba vedeti, da sklenitev pogodbe na daljavo potrošniku ne daje več pravic, kot sicer sklenitev pogodbe na klasičen način (to je z obiskom v prodajalni). Tako potrošnik ne more in ne sme prejetega blaga neovirano uporabljati ves čas do odstopa od pogodbe, saj tukaj ne gre za nakup na preizkušnjo, kjer bi bil preizkus blaga pogoj za ohranitev pogodbe v veljavi. Potrošnik tako sme opraviti ogled in preizkus prejetega blaga zgolj v obsegu, kot je to nujno potrebno za ugotovitev dejanskega stanja in kot je to običajno v prodajalnah. Vsakršno "preizkušanje", ki odstopa od navedenega, je mogoče šteti za uporabo blaga, potrošnik pa odgovarja za zmanjšanje vrednosti blaga, če je zmanjšanje posledica ravnanja, ki ni nujno potrebno za ugotovitev narave, lastnosti in delovanja blaga.

@nas-t1: ... lahko podjetje zadrži vračilo prejetih plačil dokler ne prevzame blaga, vrnjenega s strani potrošnika, ali dokler potrošnik ne predloži dokazila, da je blago poslal nazaj, razen če podjetje ponudi možnost, da samo prevzame blago.....

VPRAŠANJE 00332
Vprašanje številka 00332, objavljeno 6. 10. 2014

Ali mora prodajalec ob sklenitvi prodajne pogodbe izročiti potrošniku izpolnjen garancijski list, ali pa je dovolj, da mu izroči neizpolnjen garancijski list (npr. brez točno določenega tipa proizvoda, brez datuma prodaje ipd.)?

Odgovor:

Določila glede garancije za proizvode določa Zakon o varstvu potrošnikov (ZVPot). V 16. členu so določene obvezne sestavine garancijskega lista, ki jih mora vsak izročen garancijski list vsebovati in sicer:
firmo in sedež dajalca garancije,
firmo in sedež prodajalca, razen če ta ni hkrati dajalec garancije,
datum izročitve blaga,
podatke, ki identificirajo blago,
izjavo dajalca garancije, da jamči za lastnosti ali brezhibno delovanje v garancijskem roku, ki začne teči z izročitvijo blaga potrošniku,
ozemeljsko območje veljavnosti garancije,
trajanje garancijskega roka,
za blago, za katero je izdaja garancije obvezna, čas po preteku garancijskega roka, v katerem dajalec garancije zagotavlja potrošniku vzdrževanje, nadomestne dele in priklopne aparate,
opozorilo, da garancija ne izključuje pravic potrošnika, ki izhajajo iz odgovornosti prodajalca za napake na blagu.
V kolikor garancijski ne vsebuje vseh podatkov, ima dajalec garancije po drugem odstavku 18. člena ZVPot kljub temu vse obveznosti po zakonu.

Stališče Tržnega inšpektorata RS je, da prodajalcu garancijskega lista ni potrebno izpolnjevati npr. s tipom aparata ali datumom prodaje, če so ti podatki razvidni iz računa, ob pogoju seveda, da je prodajalec na to opozoril potrošnika, na primer s pisnim opozorilom na garancijskem listu, da se garancija lahko uveljavlja samo skupaj z računom (drugi odstavek 21.a člena ZVPot), na katerem so ti podatki.

1qay1qay:
@nas-t1: ... lahko podjetje zadrži vračilo prejetih plačil dokler ne prevzame blaga, vrnjenega s strani potrošnika, ali dokler potrošnik ne predloži dokazila, da je blago poslal nazaj, razen če podjetje ponudi možnost, da samo prevzame blago.....

Zveni logično, sam pri nas se nikoli ne ve :). Sej sem si šel pol sam prebirat, sam je blo lažje najprej vprašat :).

1

Bom tule vprasal, ker mislim, da spada pod TIRS. Enkrat je nekdo ze odgovoril na zelo podobno vprasanje, ampak ga ne najdem ...

Kako lahko reagiram kot prodajalec pri narocilu izdelka, ki ima na strani "ocitno" napacno ceno? Na strani je 10 enakih/podobnih produktov, eden od njih pa je imel 10x nizjo ceno, brez oznake popust/akcija (nekdo ni ugasnil default kljukice v magentu).

Točnega odgovora ne poznam, bi pa jaz v tem primeru stranko poklical in ji poskušal razložit. Če pa ne bi zaleglo, bi pa enostavno rekel, da je v zadnjem trenutku zamnjkalo zaloge.

Obicajno to z dogovorom gre, ampak obstajajo primerki, kjer to ne gre :)

Sem zdaj nasel staro temo na IM o fotoapartih, kjer je mimovrste zavrnil narocila na osnovi 46. člena obligacijskega zakonika (OZ-NPB3) - https://www.uradni-list.si/1/content?id=82804

3