Ceneje.si - par vprašanj.

  1. Ali se dela avtomatično harvestanje podatkov spletnih trgovin z uporabo anti-block tehnologij ?
    V rednih intervalih obiskujejo X trgovin, ustavarjajo na njih promet, in konec koncev tudi stroške. Block attemptom se prokativno poskušajo izmuzniti z uporabo različnih metod. Harvesting se prične brez soglasja trgovca.

  2. Ali se dela "Izposoja" slikovnega in tekstovnega gradiva iz tarčnih strani ?
    Tekom harvesta naredijo repload slik na amazonaws brez izrecnega dovoljenja oz. celo s kršenjem pogojev uporabe tarčnih strani. Takisto se naredi s tekstovnim contentom, ki pa gre čez en mini enrichment

  3. Ali se dogaja domnevni bypass trgovcev ?
    Ali se določeni izdelki, prodajo uporabniku direktno, brez partnerske trgovine, to namreč sodim glede na https://erar.si/placnik/23059419/prejemnik/87922878/#transakcije ; ne razumem namreč zakaj bi sicer imelo podjetje prihodke od odkupa poštnih pošiljk.

Glede na to da je ceneje.si glasnik dobrih ecommerce poslovnih praks (eg https://smind.si/) bi vljudno prosil za odgovore.

3 odgovori

6 5 1
  1. Harvesting je dovoljen, v kolikor gre za harvesting javno dostopnih podatkov (kar cena, ime izdelka v prodaji ipd. so) in v kolikor so prikazane informacije na tretji strani točne. Če informacije niso točne in jih tretja stran (npr. Ceneje.si) prikazuje, so v prekršku. Spyderji pa niso prepovedani, ker če bi bili, tudi Google ne bi obstajal :) Promet od enega spyderja je zanemarljiv, če so spyderji optimizirani za pobiranje zgolj točno določenih podatkov obtočno določenih časovnih intervalih (npr. 1x tedensko ob 2. zjutraj poberi samo cene in imena izdelkov).

  2. Verjetno ne, ker ima Ceneje (ali kak drug večji primerjalnik cen iz tujine) tu eno prednost - v bazi imajo dovolj artiklov, ki jim jih pošiljajo trgovci (podpisane pogodbe), kateri prispevajo svoje slike in tekste, v kolikor pa gre za "harvestane" iste artikle, se ti le povežejo zraven z izpisom cene in imenom trgovine, ki prodaja ta izdelek (javno dostopni podatek). Tekst in sliko pa zagotavlja trgovec, ki ima pogodbo z njimi. Se pravi gre za legalno prikazovanje ponudb.

  3. Kolikor mi je znano ne. Glede Moj paket - gre za spletno trgovino, ki verjetno plačuje za oglaševanje na Ceneje (CPC).

Kako pa Ceneje.si v tem trenutku deluje pa ne vem, tako da tega dela ne morem komentirati.

1 1
  1. Kot že rečeno, trgovine ki sodelujemo z njimi, jim zagotavljamo XML datoteke.
  2. V XML datoteki, je seveda tudi pot do slike in contenta.. stvar dogovora.
  3. Kolikor mi je znano, ceneje ničesar ne prodaja direktno strankam, saj bi to bilo v nasprotju z njihovim poslovnim modelom. Da pa MOJ PAKET plačuje račune CENEJE, je pa čisto logično, glede na to, da tudi mojpaket oglašuje na tem portalu in posledično plačuje za preusmeritve.
-2 2
  1. Ne, trgovine zagotavljajo XML. Zaceli so s spiderji, potem so jih uporabljali samo za velke trgovne, ki niso hotele sodelovati. Danes pomoje laufa vse preko trgovskih XML

  2. Trgovci zagotovijo tudi svoje slike.