Franšizna trgovina.

Pozdravljeni,

Zanima me če poznate kakšno spletno stran ali imate kakšen kontakt za odprtje franšizne trgovine z ženskimi oblačili. Ali poznate postopek in delovanje franšizne trgovine?

Imam poslovni prostor - trgovina (50m2) in osebo, ki bi delala v tej trgovini pa razmišljam da bi odprl franšizno trgovino z ženskimi oblačili.

Kje začeti? =)

5 odgovorov

Mogoče ti tole za začetek pomaga:

http://franchising.si/abc-fransizinga/

1

Problem pri franšizi je ... kot slišim ... da če ti franšiza dobro laufa, ti lahko začne lastnik franšize nagajat, ker bi rad sam prevzel biznis v tisti državi oz. območju. Samo v razmislek ..

1

ja franšiza je nekaj podobnega kot da bi si kupil službo.

Franšiza zna biti zelo dobra rešitev za začetek poslovanja, sploh če nimaš razdelanega trga in know how-a. Še vedno pa to ni čarobna palica, ki bi čez noč zagnala posel. Brez truda in dela ni mogoče uspeti, pa če odpreš franšizno ali lastno trgovino. Sploh v ženski modi, kjer je konkurenca dandanes daleč najmočnejša.

Je pa zagotovo prednost franšize v tem, da dobiš preverjen prodajni model in utečene marketinške kanale. Zato je v svetu ta način odpiranja maloprodaj vedno bolj popularen.

@am2 da bi pa lastnik franšize sam odpiral poslovalnice, pa pri resnih franšizerjih ni običaj. Že njihov koncept poslovanja je nastavljen tako, da tega modela ne predvideva. Zna pa to tudi biti primer, vendar prej izjema, kot pravilo.

@habeco: Res je, so prednosti pri franšizi. Ampak dejansko pa res nisi tako samostojen, kot bi si sam želel in je dobro, da se greš franšizo samo s kakšno korporacijo, kjer imajo to prakso utečeno in dobro poštimano (standardizirano).
Če ne se hitro lahko zgodi kar omenjata predhodnika - lastnik franšize zavoha denar in nastanejo problemi.

Delno povezano:
Dober primer so recimo najemodajalci, ki oddajo poslovni prostor gostincem. Ko gostinec zgodbo razvije in lokal/restavracija "zalaufa", se pa prične skorajda mesečno dviganje najemnine, zaračunavanje "dodatnih" stroškov, nepričakovane inšpekcije, itd. Gostincu presede in zapre ali se preseli, na isti lokaciji pa potem najemodajalec bolj ali manj uspešno poizkuša s svojo verzijo lokala/restavracije. Poznam 2 taka primera v letu 2016 v Ljubljani.

Pri franšizi si pa lahko hitro v podobni situaciji, če je "franšizo-dajalec" podoben "kavbojc".