vračilo blaga - pravice kupca in prodajalca

V pogojih poslovanja imam med drugim navedeno:
Vrnitev prejetega blaga podjetju v roku za odstop od pogodbe brez prejema obvestila o odstopu od pogodbe se NE šteje za sporočilo o odstopu od pogodbe.

Pošiljk z odkupnino in pošiljk brez predhodnega obvestila o vračilu ne sprejemamo!
Prosimo, da nas o vašem namenu vračila predhodno obvestite na email: info@navihana.si, da vam pošljemo nadaljnja navodila glede naslova vračila.

Stranka je poslala paket nazaj brez predhodnega obvestila. Paket sem seveda zavrnil. Po 14 dneh po zavrnitvi paketa pa mi je stranka začela groziti, da zahteva vračilo kupnine in da bo podala prijavo.

Pojasnil sem ji, da je bil paket zavrnjen, ker ni bil najavljen. Prosil sem jo, naj mi pošlje mail s katerim je najavila vračilo, pa pravi, da maile briše in da le tega nima. Stranka je blago prevzela 30.3., paket je vrnila okrog 10. aprila, včeraj 24. aprila pa se je začelo dopisovanje z grožnjami. Ponudil sem ji možnost, da lahko ponovno vrne blago in ji, kljub zamudi pravice o najavi vračila blaga v 14 dneh po prejemu naročila, vrnem kupnino v obliki vrednostnega bona, ki ga lahko unovči na naši spletni strani. Seveda se s predlagano rešitvijo ne strinja in pravi, da bo uporabila vsa pravna sredstva.

Torej - vsekakor ima pravico poiskati vsa pravna sredstva, ki so ji na voljo, pa ima tudi pravico uveljavljati vračilo kupnine? Imam pravico zavrniti nenajavljene pakete?

4 odgovori

5 5

43.d člen zakona o varstvu potrošnikov navaja:

(4) Vrnitev prejetega blaga podjetju v roku za odstop od pogodbe se šteje za sporočilo o odstopu od pogodbe.

Torej jaz se na tvojem mestu ne bi blamiral in bi stranki vrnil kupnino, ki ji pripada.

Tak citat ne pri tem členu NE obstaja (več) pa tudi druge alineje v ničemer ne nakazujejo, da se vračilo kupljenega blaga BREZ OBVESTILA lahko šteje za odstop od pogodbe. Obvestilo (ko je enkrat roba prevzeta) je obvezno. O vračilu piše šesti odstavek:

Če je potrošnik blago že prejel in odstopi od pogodbe, ga vrne ali izroči podjetju ali osebi, ki jo podjetje pooblasti za prevzem blaga, nemudoma oziroma najpozneje v 14 dneh po obvestilu iz prvega odstavka 43.č člena tega zakona, razen če podjetje ponudi, da samo prevzame vrnjeno blago. Šteje se, da potrošnik pravočasno vrne blago, če ga pošlje pred iztekom 14 dnevnega roka za vračilo. (vpogled 20.5.2018) –

1 1

Če še malo dopolnim odgovor.

Potrošnik lahko pri nakupu v spletnih trgovinah brez navedbe razloga v štirinajstih dneh po prejemu izdelka od nakupa odstopi: sporoči trgovcu, da kupljenega izdelka ne želi več. In v naslednjih štirinajstih dneh mora izdelek nepoškodovan trgovcu tudi vrniti.

V tvojem primeru, bi lahko rekel, da kupca nisi obvestil, da se šteje vračilo blaga za odstop od pogodbe, kot navaja zakon. Zato je možno da zate še naslednje.

Rok za odpoved pogodbe začne teči šele z dnem, ko vas trgovec seznani s pravico do odstopa od pogodbe.

To si lahko razlagaš tako, da če ne daš obvestila na stran, kot veleva zakon, ti lahko po enem letu, ko recimo dodaš obvestilo na stran, stranke začnejo vračati stvari z 400 dnevnom rokom :)

Nazadnje urejal joze123 (26. apr 2018 ob 11:07) - typo

1 1

Taka situacija je pa malo neobičajna tako od kupca, kot od vas kot prodajalca, ampak bolj v korist kupca.

Preglejte, če imate splošne pogoje sploh skladne s 43.b členom ZVPot (in drugimi členi), ker "Dokazno breme glede izpolnjevanja obveznosti podjetja v zvezi z obveščanjem potrošnika nosi podjetje. "

Ponujanje bona namesto vračila kupnine je nezakonito. Zakon piše, da se vrača v enaki obliki plačilnega sredstva, kot je bil nakup opravljen, oziroma tako da kupec nima dodatnih stroškov.

Objava umaknjena – bocco 30. apr 2018 ob 07:04