Tikanje ali vikanje?
10 naročnikov
10 naročnikov
Že od kar vodim mojo spletno stran www.slo-foto.net se sprašujem kako naslavljati obiskovalce: ali z vikanjem ali z tikanjem?
Recimo, da želim obiskovalca vprašati ali se želi vpisati ob registraciji v mailing listo:
1. Ali si želite biti prijavljen v našo mailing listo?
2. Ali si želiš biti prijavljen v našo mailing listo?
To je eden čist tak primer, je pa poleg še polno drugih stavkov (npr. Dobil si nov odgovor na temo XY ali Dobili ste nov odgovor na temo XY). Res, da dosti zavisi na to kakšno stran vodiš, ali si želiš biti uraden ali ne.
Ampak ali je za recimo bolj primerno na mojem fotografskem portalu bolje naslavljati obiskovalce s TI ali z VI?
Kakšna je kaj vaša politika z naslavljanjem vaših obiskovalcev?
12 odgovorov
Edini pravi kriterij je to kakšno stran vodiš in kdo je tvoja ciljna publika. Temu primerno se potem odločiš za naslavlanje.
Je pa vikanje univerzalno.
Ja je univerzalno ampak morda bi se poleg publike osredotočil tudi na tip strani, ki pa ponavadi pogojuje publiko:D S tem mislim, da bo tikanje bolj osebno, prijateljsko in sproščeno..., če pa imaš stran podjetja, inštitucije, ustanove itd pa seveda vikanje, i gues:)
Tudi sam mislim, da je bolje na takšni strani tikanje, saj le gre za bolj sproščen odnos. Navsezadnje gre res za eno tako sociano stran, ki je bolj sproščene narave.
@marin: ne, še nobenih težav. Stran je prilagojena v celoti tudi angleščini in verjetno zaradi tega. Namreč če obiskovalec pride iz druge države kot iz Slovenije, se mu jezik strani avtomatsko spremeni v angleščino oziroma v hrvaščino (poizkusi s dostopati prek kakšnega tujega proxya). Izjeme so samo brskalniki, saj navsezadnje želim, da google poindeksira stran v slovenskem jeziku.
Ni tole vseeno krsitev Adsense pravil? Samo vprasam, ker drugace si nasel lepo luknjo v pravilih...
Glede vikanja/tikanja pa enako mislim - odvisno kaksen je namen strani in profil obiskovalcev. Osebno uporabljam vikanje skoraj povsod.
Spletna stran naj uporabnike vedno tika. Če se boš pa z uporabnikom kaj dopisoval (support in te zadeve), potem jih pa vikaš.
Čimveč trpnika v čim krajših navodilih oziroma kakšne druge oblike brez oseb. Slovenska slovnica dopušča polno lukenj, ki se jih v takih primerih lahko izkorišča (v mojem postu ni nobenega vikanja ne tikanja). Sicer je pa vikanje nevtralno.
O adsensu pa toliko, da sem pred dvema mesecema za test prijavil kakšnih deset večjih strani googlu glede kršitev pravil o jeziku in še kakšne druge fore, pa ni bilo nobenega odziva. Torej adsense je od zdaj naprej legalen v Sloveniji, poleg tega pa še pri straneh, ki linkajo na strani, ki vsebujejo mehko erotiko, prodajajo alkohol in orožje in droge na recept. Če prinesejo dovolj denarja oziroma ne zaspamajo preveč googla.
@Preseren, dripcova ideja o uporabi trpnika je zelo ustrezna, skratka katerekoli neosebne glagolske oblike so vredu (glagolnik, nedolčnik,..). Če se pa tega ne da izogniti pa uporabljaj tikanje. V bistvu se moraš sam odločiti. Na FRI-ju v Ljubljani pri predmetu računalniške tehnologije nam je rekel, da se pri uporabniških vmesnikih in na spletu uporablja "TI!". Če pa ti podam še svojo razlago/mnjeje, glede na to, da sem imel na maturi psihologijo. Kdo koga vika v realnem svetu je odvisno od starostne razlike govorca in naslovnika, kakšen je statusni in družebni položaj naslovnika, kakšen odnos imamo do naslovanika. Če pa pogledaš v svet računalništva, mašina prvič težko identficira starost uporabnika, kakšenj je njegov položaj in z njim najbrž ne goji nekega globljega osebenga odnosa. Kvečjemu družbenega, za katerega je pomoje bolj primerno naslavlajnje v drugi osebi.
Skratka sam se boš moral odločiti. Če postavljaš spletno banko, potem bi ti skoraj predlagal vikanje, če pa postavljaš cms za gasilsko društvo, potem jih tikaj.
Meni se zdi, da ni potrebno za splet nobenih novih pravil - povsem v redu so kar obicajna. Torej, ce delas za znano publiko ali vrstnike tikanje, ce delas za poslovno in neznano publiko pa vikanje ... Meni ne pade na pamet da bi na poslovni strani uporabil tikanje, ceprav mi v pogovornem jeziku gre vikanje zelo tezko z jezika :)