Kateri sistem izbrati?

Za diplomsko nalogo delam prenovo spletne trgovine za povečanje prodaje pa me zanima kaj izbrati, ko je toliko opcij. Wordpress, Magento, Prestashop, Joomla, Opencart in ostali.

Za prejšnji predmet E-poslovanje sem delal prototip spletne trgovine z Prestashopom, saj mi je bilo všeč, da si delal v cloudu in ne lokalno-strežniško varianto.

Magento niti ne morem opravljati, saj rabim dostop do strežnika, ki ga trenutno nimam.

Pa še drugo vprašanje, če bi se podjetje odločalo za prenovo spletne trgovine, bi se to dalo delati zunanjemu izvajalcu, saj pri sebi nimajo te možnosti. Za katerega ponudnika lahko namignete, da je dober?

spletnik, optiweb, novisplet, ms3, degriz so eni izmed, ki sem jih našel po spletu.

hvala.

75 odgovorov

Povečanje prodaje skoraj nima veze s sistemom. Vse se da spedenat, da prodajajo.

Drugo pa so stroški vzdrževanja, že vključene funkcionalnosti, težavnost programiranja/kode, prilagodljivost, že izdelani moduli...

Kolikor poznam sisteme, noben nima že po defoltu vseh potrebnih orodij za povečanje oz pospeševanje prodaje. Torej je vedno potrebno kaj dokupit ali doprogramirat.

Ponudniki? Kdo je dober boš izvedel, ko boš 1 leto delal z njim.

5

kakšni bolj konkretni napotki, nasveti? :D

Sam sistem nima direktne povezave z povečanjem prodaje v spletni trgovini. V tem pogledu so vsi sistemi isti. Iz vidika programiranja, vzdrževanja, varnosti in urejanja pa je kar nekaj razlik. Najbolj optimalen je wordpress, najbolj zahteven je magento, najbolj bugast pa joomla.

Pa še drugo vprašanje, če bi se podjetje odločalo za prenovo spletne trgovine, bi se to dalo delati zunanjemu izvajalcu, saj pri sebi nimajo te možnosti.

Tole nisem ravno razumel? Seveda lahko daš zadevo outsoursat. Programerjev imaš malo morje. Med njimi smo tudi mi Izdelava spletnih trgovin

16

<offtopic>SNEŽINKEEEEEE :D </offtopic>

Sistem ponavadi izbiraš na podlagi zahtev in izkušenj.
Če imaš eno spletno trgovino z relativno malo izdelki se verjetno odločaš med Woocommerce, OpenCart ali Prestashop.
Lahko posežeš tudi po kakšni hosted rešitvi kot sta ShopaMine ali Shopify.

Če potrebuješ večji sistem na katerem imaš več trgovin (multi store) in več izdelkov se boš slej ko prej odločil za Magento ali mogoče celo kakšno custom rešitev nad obstoječim softwareom.

Recimo meni osebno gre Wordpress rahlo na živce, zato sem se odločal med PrestaShop-om in OpenCart-om. Ker sem s Presto lažje dosegel to kar sem želel, brez večjih programerskih posegov, sem se odločil za njo.

2

Seveda upoštevaj tudi koliko si pripravljen plačati na mesec za (tehnično) delovanje trgovine (samo trgovine, brez vsebine in reklamiranja ter ppc) ... najdražji med temi za katere sprašuješ je recimo Magento, za katerega na mesec rabiš minimalno 100 - 150 eur ( ko konec leta sešteješ vsa plačila in naročnine za plugine in server-vps ter vse to deliš z 12 )... isto kot gume pri avtomobilih : plugin je za Magento tudi 5 x dražji kot je plugin z enako funkcionalnostjo za ostale.

Daleč najpomembnejši faktor pa je konverzija (optimizirane) trgovine, ki je spet pogojena (predvsem) z hitrostjo delovanja same trgovine pod obremenitvijo ... tako da boš več prodal v povprečno hitrem a zmerno optimiziranem Shopify-u kot počasnem in neoptimiziranem/autoinstall/default Magentu (brez da daš par 100 eur za vsaj najosnovnejše razširitve - zgornje meje itak ni ...), na gostovanju za par 10 eurov/mesec, ki bo štekal vsakič ko bo mulc (tvoj virtualni sosed) objavil nov piratski torrent na sosednji domeni, z katero si deliš strežnik pri shared gostovanju ...

ShopaMine ali Shopifysploh (ali pa npr. trgovina od Vascota ali Birokrata) sploh nista slabi začetni platformi, če si nov v ecommercu - vsaj za prvo leto, če nimaš na razpolago primernih sredstev (seveda pa slej ko prej preideš na zahtevnejšo zadevo in takrat pač plačaš prenos podatkov ).

7

@1qay1qay, TOP komentar! Nobena platforma ni dobra, niti slaba. Če si želiš povezati Microsoft Dynamic NAV (Navision), ki ima še zraven poseben set pravil glede produktov (custom product type), 3-fazno potrjevanje naročil, RMA, support, multi-currency, multi-design, multi-domain, geoip filtering vezan na session stranke in tako dalje, potem si jaz ne bi upal izbrati ničesar drugega kot Magento.

Če pa imaš en artikel ali dva, ti pa npr. kombinacija Wordpress ali čisto osnovne HTML spletne strani + kak order form plugin za 30$ čist zadost. Kasneje dodaš Woocommerce, ki ti je tudi TOP platforma, če se želiš igrati s plugini in si dodaš razne avtomatizacije - uvoz v računovodski program, GLS / DPD in podobno nalepke, UPN nalog, SMS obveščanje za zelo nizek $$$.

Defenitivno pa NE moreš zgrešiti s Shopify, ki je po mojem mnenju boljša od Shopamine v designu - osnovno trgovino sem imel ready v 2 urah. Plačila, osnovni SLO prevod, templat in tako dalje. Shopamine pa je bolj zmogljiva v tehničnem smislu.

Seveda ne smeš pozabit kako je pri izdajanju računov (veljavnost računa - davčne blagajne), podpora lokalnim ponudnikom plačila (Moneta - ki ga Shopify ne podpira, Shopamine pa) --- boš imel SLO trgovino ali ENG oz. več-jezičnost. Boš kasneje dodal podporo za B2B?

V večini primerov pa večina trgovcev preveč komplicira in si želi že v prvem koraku imeti VSE zajeto, da ne bo čez 2 leti ČE BO slučajno prišlo do uspeha, kaj manjkalo. VSE platforme ponujajo nekakšen API / izvoz, ki ti da možnost, da čez 1-2-3 leta, ko se boš itak TOLIKO novega naučil, da preprosto artikle, stranke (včasih možno tudi naročila) izvoziš in narediš novo trgovino na takrat najbolj primerni platformi.

Začneš s osnovo, npr. landing page + order form ALI shopify, nato Woocommerce | Prestashop, potem pa na koncu, ko si res TOP, izbereš Magento, ker si ga lahko privoščiš.

Pa ne pozabit. Vloga trgovca je, da prodaja --- ne da se ukvarja s tehnično implementacijo in popolno avtomatizacijo čisto vsega klika, kjer bi bilo v začetni fazi lažje nekoga zaposlit, da vse to klika + zraven izvaja npr. mail marketing, ki bi vse skupaj pripeljajo do manjših stroškov, večji promet ... posledično pozitiven ROI.

10

Roky:
Microsoft Dynamic NAV (Navision), ki ima še zraven poseben set pravil glede produktov (custom product type), 3-fazno potrjevanje naročil, RMA, support, multi-currency, multi-design, multi-domain, geoip filtering vezan na session stranke in tako dalje, potem si jaz ne bi upal izbrati ničesar drugega kot Magento.

@roky: Hvala, ampak polil sem se z kavo ....

1

Gre se predvsem za to, da naredim nek prototip spletne trgovine in nato svetujem naročniku/ priporočila. Ne gre se toliko, da se postavi spletna trgovina za prodajo ampak testno verzijo ločeno od trenutne prave spletne trgovine (obstoječe).

Za Magento sem mnenja, da bo pretežak zame.

Za MS Dynamic Navision kot njihov ERP, se gre predvsem za to. da je možnost sinhronizacije podatkov o zalogi, ki jo imajo v fizičnih trgovinah. Tako, da kupec v nekem trenutku naroči artikel preko spleta, prevzame pa v fizični trgovini ali da ima informacijo o zalogi artikla v fizični trgovini.

Kajti vse ostalo se vrši iz skladišča dobavitelja, kjer je dejansko vsa roba in pa vsa zaloga prikazana na spletni trgovini.

Želje za prototip so dejansko alfa/beta verzija prikaza nadgradnje spletne trgovine, pa da je zraven še google oglaševanje, statistika obiskov, facebook všečkanje, komentiranje artikla ipd....

Prestashop ali Woocommerce je za do it on your own fajn sistem. Shopify - preveri module, če lahko dobiš željeno funkcionalnost.

1

Potem se resno bolj nagibam na Prestashop, saj sem z njim že delal.