Kako konkretno naprogramirati web sajt za kasnejšo prodajo?

Torej, zapletel sem se v eno tako "strateško" dilemo ...

Gre za vprašanje, kako sprogramirati, razvijati web sajte, ki imajo potencial, da se v prihodnosti razvijejo toliko, da jih sam nisi več sposoben razvijat v smislu programiranja, grafičnega designa oz. layouta itd.

Namreč, gre se mi za to, da bi si za strani, ki jih imam v načrtu izvesti, postavil nek svoj framework - zaradi hitrejšega razvoja in predvsem zaradi code reusabillity-ja. Že obstoječi se mi zdijo komplicirani, predvsem pa bi rad popolnoma portabilno stran - brez kakšnih zahtev po PEAR paketkih ali celo kakšnem command line toolu (za npr. kakšen ORM stuff).

Toda, če grem zdaj pripravljat svoj framework, pa se sprašujem, ali je na koncu koncev še pametna ideja. Definitivno ni programiranje/oblikovanje tisto, kar me najbolj interesira, pač pa ustvarjanje vsebine in pretvarjanje vsebina -> traffic -> high CTR + affiliate + reviews etc. -> nakup Aston Martina DB-9. ;-)

With that in mind, bom zagotovo slej kot prej ves razvoj outsource-al, kar pa zna biti problem, saj bodo vse zadeve spisane na mojem lastnem frameworku, ki ga Ali iz Indije ne bo štekal in se lahko poslovim od poceni 2$ / mesec stroškov za programiranje (ali kakšen dolar več :)).

Svojih strani ne bi rad zastavil zgolj kot blogov, zato mi Wordpress (ki mi niti za bloge ne najbolj) nič kaj ne diši. :-(

Predvsem kakšni coding tipi ala Vini in HeXoR, kaj predlagate? Tnx!

18 odgovorov

Drzi se nekih standardnih frameworkov, ki jih uporabljajo in obvladajo tudi Indijci :)

Dobri frameworki:
* CodeIgniter
* cakePHP
* evoCore
* The no-framework PHP MVC framework
* PHP on Trax
* ZEND Framework
* Symfony

Poskusi. Mogoče ti bo pa kateri všeč ;)

Jaz bi šel z Zend framework. Celoten framework je zgrajen tako, da je kar se da prilagodljiv in preprost za uporabo. Ne rabiš PEAR, command line, kofiguracijskih fajlov ... Sestavljen je iz komponent katere lahko uporabljaš tud na drugih projektih, ker komponente niso odvisne ena od druge. Npr, če rabiš parsat en feed vzameš Zend_Feed, napišeš eno vrstico kode in maš cel feed na voljo. Poleg tega pa ga razvija zend kar pomeni, da bo čez čas samo še boljš ratal in ni odvisna od dobre volje opensource programerjev, ki delajo druge frameworke. Aja... podpira samo php 5.1.4 in kasnejše

Svoje naredi, boš vsaj vedel kaj ne dela, če krepne.

Sicer pa če imaš cilj aston martin, boš prehitro razočaran in obupan še preden boš rekel keks.
Ponekod so potrebna leta dela in truda... ponekod pa pač moraš biti na pravem mestu ob pravem času.

Jaz delam svoj framework, pa zadnje pol leta (oz. kmalu bo 1 leto) kolikor vem vsi moji resni projekti tečejo že na njem. Čeprav še ni čisto končan, nimam še recimo foruma, itd ... pa ga trenutno niti ne rabim, imam v planu enkrat še vse stare strani prestaviti na svoj framework.

Kar se tiče Indij(an)cev, jaz jim tako ali tako ne zaupam, tako da nimam tega problema. Pa če delaš sam svoj framework, potem poznaš kodo in vse pa gre zadeva hitro a ne ? :)

@vini tnx :)

@sce Tnx za listico. Pravkar gledam CodeIgniter. Saj je lep - video tutorial je na macu. ;) Mislim, da bom na koncu vzel kar ta CI, vsaj za začetek, pa da vidim, če bo okey.

@SpinX Tnx za nasvet. Zend je v tem pogledu modularnosti full cool, jap, ampak ima pa recimo eno hibico - kolikor vem zahteva PHP 5.1. Kar sploh ni nekaj novega, ampak saj veš, kakšni so ti sys admini: ko si nastavijo nek sistem, ki deluje, nobenega ne mika kaj preveč mrdat in upgrade-at stvari. :(

@iMP heh, iMP verjetno imajo ti frameworki vsi kakšne cool debugging funkcije ipd ... No, no, glede Aston Martina pa bi menda lahko razbral, da gre za šalo? :)

Mislim, da bom kar začel s tem CodeIgniterjem. Upam, da je to to. Moram še pogledat malo njihov sajt, kako kaj lavfa community in kako je z dokumentacijo, potem pa akcija.

Če uporablja kdo katerega izmed zgornjih frameworkov, pa je vsekakor zaželjeno, da mi navrže kakšen (košček) nasvet(a).

Aja, za kasnejšo prodajo :) . Potem pa jaz nebi uporabil svojega frameworka :) , zdaj sem komaj title videl.

Ok, srečno kopriva.

Jaz nobenga nisem uporabljal, da bi z njim skodiral cel projekt sem pa malo raziskoval in mi je bil zend še najboljš. Kar se pa tiče php 5 ... Če si na enem normalnem hostingu maš zihr zadnjo verzijo PHPja in ponavadi tudi možnost php 4. Če ti ne nudijo tega bi jaz menjal hosting :)

Ko boš kej spackal skupej nam piši ;)