računalniška znanja

me zanima, katera znanja so (in bodo) uporabna, da lahko dobimo "dobro" zaposlitev- kaj se splača učiti?
lp

33 odgovorov

me zanima, katera znanja so (in bodo) uporabna, da lahko dobimo "dobro" zaposlitev- v kaj se splača vložiti največ časa?
lp

Kolikor jaz poznam slo sceno je zelo iskano .NET (VB,C#) + MS SQL ter PHP + MySQL in pa Java.

kako je pa z šolo?
se zaposluje tudi tiste, ki znajo delati z nekim programom, pa nimajo npr. računalniškega faksa?

Danes tudi, kaj bo pa čez N let se pa neve. ;)

V naši firmi smo programerji po izborazbi vse razen računalničarji. :D
Smo imeli na probi 1 mesec tipa, ki je bil abs računalništva in je cel mesec mečkal z aplikacijo tipa tel. imenik. :rolleyes:
Seveda so mu rekli samo hvala lepa in nasvidenje.

Danes ljudje, ki pridejo z racunalniskega faksa, nimajo teh specificnih znanj. Seveda pri ucenju teh specifik pomaga, ce imas neko podlago, ki ti jo pa racunalniski faks vsekakor da. Ne bi rad svetoval, da ne potrebujes fakultetne izobrazbe, potrebujes jo, vendar je potrebno ob studiju se ze kar odlocit, za kaj se mislis specializirat, pa tiste zadeve studirat na lastno pest. Na faksu se ne bos ucil PHPja, MySQLa, .NETa, ASPja, MSSQLa, ... Se bos pa naucil osnov in principov programskih jezikov, ravno tako osnov in principov SQL jezika...

Po mojih izkšnjah je zadeva taka: končana fakulteta še najbolj vpliva na plačo na začetku; da ti recimo ko začneš s prvo službo ne dajo "slabe" plače, temveč "normalno". Zaradi referenc pri prijavah na javne razpise in MS, Oracle itd. partnerstva, so zelo cenjeni tudi opravljeni certifikati oz. pridobljeni nazivi (MCSD itd.).

Kar se plače tiče, se na dolgi rok zadeve spremenijo; ne glede na fakulteto se pokaže iz kakšnega testa je kdo; pridejo kritične situacije pa naporna obdobja; visoko produktivni, tehnološko podkovani (in z ažurnim znanjem), vzdržljivi posamezniki priplavajo na plano, prav tako nesposobni. Seveda ima vsak šef raje dobrega brez fakultete, kot ... Dobri programerji, ki so dalj časa na nekem pomembnem projektu imajo seveda argument za solidno plačo; podjetja jih raje plačajo dobro, saj se jim jih ne splača izgubiti.

Če mas samostojne projekte ne rabiš faxa.
Je pa res kot je nekdo umenil, da tisti brez faxa lahko znajo bolje, kot s faxom. Ljudje brez rač. faxa so se to naučili, ker jih zanima in jim je v veselje ;)

Če mas samostojne projekte ne rabiš faxa.
Je pa res kot je nekdo umenil, da tisti brez faxa lahko znajo bolje, kot s faxom. Ljudje brez rač. faxa so se to naučili, ker jih zanima in jim je v veselje ;)

Glede na moje izkušnje: vsi zares dobri so imeli končan faks, seveda pa sem videl tudi zelo ??!!**, da mi ni bilo jasno kako so se čez faks pretolkli. Kdor ima samo končan FRI, ponavadi ne zna skoraj nič programirati. Je pa tako, da velikorat ne šteje samo tehnično znanje (za programiranje poslovnih aplikacij, kar se počne večinoma po slovenskih firmah se ga itak ne rabi veliko), temveč predvsem produktivnost (kak programer v istem času naredi 3x toliko kot drug) in koliko se nekdo poglobi v vsebinsko znanje.

Ampak zaradi faxa ni rečeno, da bodo dobili zaposlitev, ki jim bo ustrezala in s katero bo zadovoljen. Veliko mest jim zasedejo prav ljudje brez faxa oz. z drugo izobrazbo.