Računi, digitalni podpis vs. tiskanje, pdf

Živjo mojstri.

Zadnje čase malo raziskujem v smeri elektronskih podpisov računov. Tiskanje, štemplanje in pošiljanje po navadni pošti, se mi zdi za čas v katerem živimo, precej odveč.

Kako se s tem 'spopadate' vi? Pošiljate fizične račune vsem strankam?
Kako ste uredili elektronski podpis?
Ste seznanjeni z zakonom o elektronskem podpisu?

Članek na temo elektronskih podpisov.

Konkretno, s tem se ukvarja podjetje SETTCE.

Oni nudijo celovito rešitev (hramba, pošiljanje, podpisovanje). Po mojem raziskovanju, problematično implementirati v nek že obstjoeč sistem.

Veste kako morate po zakonu hraniti digitalne račune?

Nepreverjena informacija iz davčne uprave Kranj, celo pravi da lahko podpis enostavno skeniramo in vključimo v PDF. Ta info mi je malo sumljiv. Kaj pravite?

Edit:
Zanimivo je tudi dejstvo, da računi, ki jih dobimo iz tujine (Google, Facebook, Mailchimp,...) niso nič podpisani in jih brez problema uveljavljamo kot stroške in so veljavni dokumenti.

Hvala, in lp

13 odgovorov

b00mbar:
Nepreverjena informacija iz davčne uprave Kranj, celo pravi da lahko podpis enostavno skeniramo in vključimo v PDF. Ta info mi je malo sumljiv. Kaj pravite?

To ni elektronski račun. Elektronski račun je podpisan s certifikatom in timestampom.

http://www.durs.gov.si/si/davkipredpisiinpojasnila/arhivpojasnilddvpred152004/kriterijizaizdajodovoljenjazaizdajanjeracunovvnematerializiraniobliki/

Vendar pozabili na tole :
V skladu z načelom enakovrednosti papirne in elektronske oblike računa mora davčni zavezanec zagotoviti, da je elektronski račun podpisan z varnim elektronskim podpisom in overjen s kvalificiranim digitalnim potrdilom.

Luštno, da DURS to meša...

2

Konec koncev, bi 'komplicirali' ravno zaradi DURSa, ki pa očitno ni seznanjen z zakonom :)

Mislim, da za izdajanje digitalno podpisanih računov potrebuješ dovoljenje iz strani države. Za digitalno podpisovanje PDF dokumentov lahko uporabiš SetaPDF-Signer API.

2

@meskec, hvala za tale link, zgleda kar prava reč. Potrebuješ pa certifikat v .pem obliki. Kje naj bi tak certifikat dobil, mogoče veš?

Ostali pa vsi printate, ali kako?

to pa tudi mene zanima, zaradi enega projekta, kjer se bodo prodajali produkti nižjih vrednosti in tam je printanje in pošiljanje računa že relativno velik strošek.
Ok, rešitev je plačilo z moneto, kjer potem mobitel pošlje račun stranki, pa ti nimaš toliko dela s papirologijo, ampak je tukaj provizija.
Kaj pa recimo, če bi si stranke naložile dobroimetje na virtualni račun trgovine. Ali je za to potrebno izdati kakšen dokument? recimo da bi ga naložile z nakazilom na TRR.

@b00mbar certifikat kupiš pri Sigen-ci.

@komac če od stranke prejmeš denar na trr, moraš vsekakor izdati račun.

Kaj sploh je elektronski podpis? Dejansko? Našel sem sicer tole:

  1. elektronski podpis je niz podatkov v elektronski obliki, ki je vsebovan, dodan ali logično povezan z drugimi podatki, in je namenjen preverjanju pristnosti teh podatkov in identifikaciji podpisnika;

Mislim, da to, kar ti dobiš po pošti od podjetij, pa je skeniran podpis in žig, ni elektronski podpis. Ali pač?

Za začetek ne mešat pojmov 'elektronski podpis' in 'digitalni podpis'! Sam se bom skliceval na wikipedio, če pa koga zanima kaj bolj konkretnega, si pa lahko zbrska kakšne bolj specifične informacije.

Po domače povedano je razlika med njima ta:

  1. 'elektronski podpis' je tista čačka, ki se jo nalepi na pdf samo zato, da jo uporabnik vidi. Zaradi te čačke dokument ni pravno veljaven - o tem je pisano že v prvih 2 objavah. Wikipedia: Electronic signature

  2. 'digitalni podpis' je pa rezultat matematičnih algoritmov (hash), ki zagotavlja da se vsebina ni spremenila in je avtentična. Pri tem podpisu se uporablja certifikate oz. kvalificirana digitalna potrdila. Digitalno podpisan dokument pa ima točno takšno veljavnost, kot 'navaden, poštempljan papir'. Wikipedia: Digital signature

2

Moja zelja je vedno bila iti na brez-papirno poslovanje. Ampak v tej zaostali Sloveniji, kjer se IT vodi na plecih mul in oslov, je to utopija. Mogoce cez 10 let.

//aja, doloceni poslovni partnerji nimajo meila. Nimajo spletne strani. Ne znajo odpreti Word/PDF dokumenta. Epic. Beri prvo alinejo.

@perunpro: drži, ljudstvo še vedno prisega da je račun 'poštempljan papir', arhiv pa 'ena mapa v predalu, kjer so vsi te papirji'. To tudi mene preseneča, glede na to, da imamo že kar nekaj lastnih (slovenskih) in uveljavljenih ponudnikov teh storitev - izdajanje in podpisovanje računov, arhiviranje, ipd.