Kateri os shopping cart?

Nikoli nisem delal s temi cart sistemi, zdaj sem precej googlal in bral kaj izbrati in seveda vsak trobi svoje in kritizira druge. Pa me zanima kaj svetujete tule na im kateri os shopping cart izbrat če začenjaš iz nule? oscommerce, magento, presta, zen... mogoče joomlo+virtuemart, wordpress+ecommerce plugin...

32 odgovorov

Odvisno od potreb in namena. Te, ki si jih naštel bi dal v vsaj 4 kategorije. Povej kaj bi rad prodajal (ali vsaj podoben produkt če je skrivnost :).

Športna oprema, zaenkrat max par 100 različnih izdelkov (seveda si pa nebi rad zavezal rok če se zadeva razširi). A zaupaš te 4 katogrije :)?

Moje mnenje Joomla za "večje" začetnike, Zen cart za začetnike-srednje, Magento za high-end. V tvojem primeru ti priporočam Zen Cart.

Se pridružujem mnenju Rokya, s tem da tudi Presto ni švoh za srednji razred. Prednost ZenCarta je v veliko modulih, templatih,... Presto tega nima skoraj nič, je pa zato novejša in malenkost lažje delaš.

ZenCart je zlo fajn, če ga imaš naštudiranega in artikle filaš preko vmesnikov (Excel, XML,..). če bi moral to početi preko admina pa takoj opaziš, da je zen star. Imajo stari lepše vmesnike. To je pa tudi skorja vse.

Če pozvamem.
- ZenCart ima ogromno skupnost, veliko dodatkov a tudi zastarel vmesnik (veliko stvari za malo denarja)
- Presto je novejši z lepšim vmesnikom, a ima manj dodatkov (potrebno večja investicija v dodatke).
- Virtuemart je dober kot kombinacija joomle. Torej če je samo nadgradnja spletne strani, ki temelji na joomli (enako wordpress).
- Magento je pa precej zapletena in kot taka namenjena res zahtevnih uporabnikom (večje investicije v predelave).

2

Jaz uporabljam Presto, je hudo enostavna za uporabo.

Zanimiv pristop do spletne trgovine? Za začetnika je ta, za profija je ta...

Ali je tako enostaven prehod iz ene trgovine na drugo? Sam si tega ne predstavljam z tako lahkoto in s tem so povezani stroški, ki lahko niso niti majhni (migracija nekaj tisoč izdelkov in ostalih vsebin, nova povezava z programsko opremo za materialno poslovanje, uvajanje...).

Zakaj bi dvakrat kupoval trgovino, design ..., če pa lahko že prvič kupiš pravo stvar - seveda, če imaš pravo vizijo in veš kaj so tvoji cilji.

Frane, zen-cart omogoča tudi razširitev za vnaprej, pri tem pa ne predstavlja previsok začetni vložek oz. strošek, med tem ko Magento predstavlja večji začetni vložek.

Glede na njegov odgovor ne bo vlagal "bajnih vsot" v spletno trgovino. Zato sem mu priporočal Zen Cart in pri tem tudi ostajam.

@boilers:
Glede na te, ki si jih naštel bi jih dal v: "sales page" (WP+eCommerce), portal s trgovino (J+VM), surovo trgovino (ZC) in predstavitveno stran trgovino (Magento).

Vse od teh imajo v osnovi dokaj enake možnosti ampak se mi zdi, da so vseeno toliko različne, da je treba vedit razliko.

WP se mi zdi prevelik kompromis in bi se ga v vsakem primeru izogibal.

J+VM je sicer kul kot portal ampak se mi zdi, da trgovina kar dobro trpi. Čisto v prodajnem smislu (kar je ponavadi point) zadeva ne ponuja dovolj. Kul se mi zdi za kakšne skupnosti, ki ponujajo tudi svoj merchandise. Recimo majice ipd.

ZC Se mi zdi prodajno od teh še najbolj primeren. Je dokaj fleksibilen in kot je Antony že rekel ima kar nekaj dodatkov in kul community. Ima en kup slabosti pri samem procesu naročila tako, da je tukaj bolje, da ti trgovino uredi nekdo, ki se s tem ukvarja. Mi je pa kul front page postavitev in v kombinaciji z določenimi podatki kakšno pospeševanje prodaje. Ta je pač namenjen trgovinam, z več produkti, ki so usmerjene v prodajo in imajo zanimive produkte. Trpi na sami vsebini.

Magento se mi zdi, da je nekakšna predstavitvena stran/trgovina. Ampak to predvsem zaradi obstoječih templatov in layoutov. Zakon administracija. To bi uporabil za kakšnega uvoznika/proizvajalca, ki mu je cilj tudi predstavitev izdelkov, linij in podjetja. Mogoče bi pasalo tudi za fancy podjetja, ki prodajajo že zelo-dobro poznane produkte tako, da je v prvem planu lahko dizajn. Super sistem.

Mora biti pa povsod v prvem planu prodaja. Po mojem mnenju je čisto vseeno ali je naročnik začetnik ali ne. Glede na produkte, ki jih ponuja je treba poiskat najboljšo opcijo. Fino je imeti v mislih razširitve v prihodnosti (tukaj je ZC super) več kot toliko pa izbira trgovine ne sme temeljiti na tehničnih zadevah.

1

Nihče ni omenil Ubercart

Sem v fazi "tipanja" kaj obstaja, že skoraj sem bil na tem da preizkusim Magento, ker naj bi bil najbolj dodelan, ampak potem sem našel celo vrsto gorečih kritik (bolj kot pri drugih), da je slabo napisan, da je zelo zelo težko spreminjati templejte, da je tak zanalašč (da kupiš enterprise verzijo) in da je zelo zahteven do strežnika, da rabiš VPS za najbolj enostaven shop, da že sam cart zasede 60mb prostora z neskončnimi direktoriji v globino itd... vidim tudi da samo sample data za bazo za instalacijo zasede zazipan 9mb.

Drugače pa od carta nekako pričakujem oz. želim da:

  • ni težko spreminjat in prilagajat templejta ali ga pač tudi narediti iz nule, da se da znebiti tistega "samo še en online shop" izgleda na prvo žogo

  • da omogoča brez preveč matranja prvo stran narediti bolj predstavitveno in ne samo seznam izdelkov. V smislu kakšne promocije, bannerjev, slikovnih linkov na kategorije

  • da ima možnost sortiranje izdelkov preko menija... v smislu, ok pokaži fuzbal žoge, zdaj od teh tiste, ki imajo črne pike, zdaj od teh te ki so na zalogi in zdaj te, ki so od addidasa, ki stanejo manj kot 50€...

  • da ima kakšne dodatne module za pospeševanje prodaje kot - podobni izdelki, priporočamo s tem še tole, drugi, ki so kupili to so kupili tudi xy...

  • ocenjevanje in komentiranje (review) izdelkov.

Trgovina bo samo trgovina, brez portala, skupnosti itd... mogoče se integrira kak wordpress blog potem zraven.

@mroctagon: Ubercart je za Drupal?