drupal vs zend framework

Imam dilemo pri izbiri orodij, s katerimi bi gradil strani. V planu imam različne projekte (večuporabniški portali), ki pa bi mi s programiranjem iz nule vzeli preveč časa. Na področju PHP programiranja lahko rečem da sem kar vešč. Do sedaj sem stvari programiral iz nule, za manjše strani pa sem uporabljal joomlo, vendar mi Joomla nekako odgovarja samo ko gre za predstavitvene oziroma majnše strani.

Rad bi začel z uporabo orodja, ki bi mi nudilo široko podporo funkcij in mi prihranilo čas. Vem da drupal(CMS) ni ista stvar kot zend framework, vendar me zanima, kateri omogoča širok spekter funkcionalnosti in je relativno hiter pri izgradnji večjih sistemov. Oba orodja bolj slabo poznam, vendar sem pripravljen vložiti čas v učenje.

11 odgovorov

Sam bi ti priporočal Typo3 za razvoj le tega kar rabiš saj podpira nekatere novejše standarde nadgrajevanja kot Drupal.

No če si pristaš oz večkrat uporabljaš objektno programiranje pri projektih se stvar zatakne pri Drupal-u.

No le sam sem začel uporabljati Zend Framework šele pred kakšnimi 4 meseci(prej sem uporabljal CodeIgniter). Seveda si že omenil da poznaš rezliko med le temi dvemi. Rad bi pa omenil da bi moral svoj projekt malo natančneje opisati, da bi ti lahko svetoval ali bi bilo lažje začeti z nekimi prednapisanimi skriptami oz samostojno.

Sam sicer nisem developer v smislu programiranja ampak bolj site builder, zato imam mogoče drugačen pogled.

Kolikor sem sam bral in se pogovarjal programerji na začetku res ne marajo Drupala, ampak se mi zdi, da so na nek način tudi mazohisti in raje pišejo svoje kode. Druga stvar je tudi, da se lotijo razvoja tako kot so navajeni, popravljajo funkcije v jedru, pišejo sql querie v temah ipd. In potem sistem seveda počepne.

Mogoče namesto, da si naložiš Drupal si poglej nekaj distribucij, ki so narejene za poseben name:
- http://openatrium.com/
- http://openpublishapp.com/

Oboje bazira na jedru Drupala z prosto dostopnimi moduli. Glede na to, kdo skrbi za distribucije verjamem, da so narejene "by the book".

Če bolj podrobno opišem željene cilje, bi rad, da bi lahko s tem orodje postavil npr.: bolha.com, avto.net, večuporabniške portale, ki uporabnikom omogočajo ustvarjanje svojih foto/video galerij, blogi, forumi itd.

Kateri izmed drupala ter typo3 ima več že narejenih modulov, ki jih je mogoče dodati?

Obstaja kje kakšen seznam, teh sistemov narejenih za posebne namene?

Typo3 jaz odsvetujem, ker je že precej v letih, poleg tega je v žerjavci Typo3 5, ki je narejen na njihove FW-ju Flow3, in to bo nora zadeva! Sicer nevem kako je trenuno stanje, ampak release se prelaga že nekaj let. :)

Sicer za to kar ti opisuješ, so funkcionalnosti že večinoma narejene za večino FW-jev, razni blogi, forumi, user moduli, etc... Tako da tudi z FW-jem boš prišparal čas.

Sam bi recimo si naredil en repozitorij aplikacij z Djangotom, in jih potem reuse-al po potrebi.

Hvala za informacije. Trenutno sem odločen poskusiti Zend Framework.
Pozna mogoče kdo kakšne dobre tutoriale?

Imam še eno vprašanje glede FW... imajo FW svoje administracije, ali je to potrebno povezati s kakšnim drugi orodjem, oziroma sestaviti svojo administracijo?

Neki tutorialov je, ampak vsaj jaz sem opazil, da ni nekega pametnega nabora, vsaj ne toliko kot naprimer za Django, Symfony ali ROR, kjer majo tudi že na sami strani projekta tutorial za prvo aplikacijo.

FW nima admin generatorja, tako kot prej omenjeni FW-ji.

Tudi če hočeš ORM, moraš sam nastavit Doctrine ali Propel, recimo.

http://tinyurl.com/zftuts

se pravi, če želim zraven še administracijo, je boljše, če se lotim drupal-a in dodatne stvari pač sam sprogramiram

Kolikor sem enkrat gledal Django je tista administracija povsem neprimerna za storitvene portale (npr razni oglasniki) saj je ločena od vsebinskega dela.

Pri Drupalu 6 (ki ga priporočam še za naslednje dve leti) pa je za začetnike težava ravno to, da je administracija združena z predstavitvenim delom, saj hočejo na njem postavljati bloge in preproste strani. Seveda se da z moduli pofejkati, da dobimo nekaj podobnega kot Wordpress, ampak, sistemsko gledano ni razlike med prvo stranjo in adminom.

Pri Drupalu se lahko vključiš v vsako funkcijo s hooki, ki so v tvojem modulu. Ampak velika verjetnost je, da boš že našel modul za funkcionalnost, ki jo želiš.

Konec avgusta bo na Danskem Drupal konferenca, kjer se boš lahko v enem tednu naučil ogromno, saj je veliko začetniških delavnic in predavanj.

Sej ti admin generatorji, kot jih imajo Django, ROR in Symfony npr. so itak namenjeni ločeni administraciji, ali pa lahko se uporabi kot osnova za app.

Sej če hočeš kakšno administracijo dodat pa na FE, pa npr. pri Djangotu, to ni noben problem. Verjetno si mislil nekaj v smislu, da lahko v FE, med brskanje po oglasih, npr. nek oglas odstraniš, in podobne funkcionalnosti? To je narejeno tako hitro, da je smešno :), če že imaš ostalo...

Torej ti admin generatorji, pridejo v upoštev, kadar hočemo ločeno administracijo, recimo nekaj v stilu WP, al pa je lahko osnova za aplikacijo.

Predvsem je dobro to ker imamo takoj tudi že sistem avtorizacije, uporabniške skupine,...

Jaz osebno, pa te zadeve večinoma uporabljam med razvojem, da lahko na enostaven in hiter način dodajam, urejam in brišem objekte. Nekater stvari je včasih vseeno lažje kar sam razvit. Ampak za osnovni CRUD, pa je zelo enostavno vklopit to zadevo, pri relacijah, pa se že malo zaplete...

Se pa sigurno, da marsikaj narediti na podlagi admin generatorja.