Izkušnje z open source CMS-ji

Zanima me, kateri CMS bi priporočili za izdelavo spletne strani, ki bo imela dosti člankov, galerij, veliko podstrani itd. V CMS bi bilo potrebno vključit tudi PHP skripto, ki bi podatke pobirala iz ločene baze oz. bi bili ti podatke del posamezne podstrani.

Vsi govorijo o Joomli, ampak me skrbi, ker je tudi veliko govora o bugih. Je Joomla v osnovni različici (brez raznih dodatkov) dovolj zmogljiva in predvsem dovolj bugfree, da se jo lahko uporabi za dobro obiskano stran ali katera manj znana konkurenca te naloge opravi bolje. Drupal, e107, Plone ...?

Do sedaj imam izkušnje s phpBB in vBulletinom, CMS-jev pa še nisem uporabljal. Zaradi update-ov CMS-ja ne bi preveč customiziral z raznimi dodatki, ker v primeru težav od uradnega supporta vedno najprej dobiš odgovor, da odstrani vse dodatke.

Hvala za mnenja oz. nasvete.

18 odgovorov

WordPress?

Če ne znaš delat wordpress teme potem ti wordpress ne priporočam, ker bi vrjetno moral za kak portal dost custom to naredit in uporabit tono conditionals. npr wordpress ima samo en template za prikazovanje postov in en za prikazovanje strani. Če hočeš met dva različna templejta moraš naredit dva ter v kodo postavit if stavek, da ve kdaj naj naloži katero. Ni težko samo če iščeš hitro rešitev to pomoje ni zate.

tole je folder za nekaj kar delam v wordpressu, ko bo končano bom imel ene 5-6 sidebarov in 6 page templejtov

To za wordpress se ne strinjam. Za page lahko narediš koliko hočeš templateov, za poste pa je res samo en. In ni problema prikzovat poste in page na prvi strani, vse se da.
Pa tudi kake že narejene portal teme, ki jih samo predizajniraš. Recimo za Potopisnika smo uporabili eno izmed revolution tem( http://www.revolutiontheme.com/).

če delaš kaj večjega kjer potrebuješ npr. drug layout za vsako kategorijo potem rabiš tudi več post templajtov. sicer wordpress ne podpira "post template" tako kot page template se pa da met kolikor hočeš post templajtov. samo v single.php daš logiko kdaj naj kaj naloži in dela.
npr:

<?php if(in_category($catname_id)){
    include(TEMPLATEPATH."/single-catname.php");
}
?>

Samo nekaj dodatnih (upam da koristnih) inforamcij o joomli ...

joomla brez dodatkov ni prav dosti uporaben sistem ... problem je ker moras nekatere kljucne dodatke vkljucit s patchi, kar pomeni, da moras met kar dobr pregled kaj si naredil, da ne bo slo pri nadgradnji vse v ...

Stvar pa ima seveda tudi veliko prednosti - najvecjo bazo dodatkov (zal so najboljsi placljivi), zelo hitro krpanje lukenj (seveda jih moras tudi ti cimprej zatem, kar je lazje reci kot narediti :P), najlazjo podporo za vecjezicne strani ...

Aja - pa se nekaj - mnogo cudaskih modulov, ki zahtevajo precej modificirane nastavitve mysqla, ce noces, da bo server zmrznu ze pri nekaj uporabnikih :)

Sam imam z Joomlo! sicer dobre izkušne, predvsem je zelo enostavna za modificirat. Imam pa težave z FTP layerjem (verjetnot o zavisi od hosting ponudnika?).
e107 je tudi dober, vendarj je joomla trehnutno aktualnejša, predvsem pa ima veliko bolj pregled admin del.
Wordpres je bolj namenjen blogu in ne toliko CMS - moje mnenje

Še jaz pristavim piskerček. Se strinjam s perunom kar se tiče joomle. V osnovi sicer že veliko ponuja in je vsaj zame zelo enostavna za administracijo. Se pa redko zgodi da je dovolj že osnova.
Dodatke moraš izbirati precej pazljivo in jih obvezno dobro testirat na preizkusnem serverju. Včasih na local dela bp, preseliš na server pa vse narobe. Plugini v glavnem ne posegajo v source tako da pri nadgradnji ponavadi ni težav (odvisno pač od plugina..).
Predvsem pa moraš pazit pri izbiri ponudnika. Joomla je precej izbirčna za gostovanja.
Kar se varnosti tiče je pa kot vsak open source php projekt (noben ni 100% varen). Ob upoštevanju vseh varnostnih pravil pa kar zadovoljivo. Zagotavljajo pa zelo dobro podporo.
Narediš pa lahko z njo kar hočeš. Od osnovne vizitke do zahtevnega portala.
Seveda lahko vse to počneš tudi z drugimi omenjenimi cms-i.
Dokler ne poskusiš pač ne boš vedel.

Glede Joomle je tako, da je v osnovi precej oskubljena, kot je že omenjeno, in precej slabo administratorsko podprta. Je pa z raznoraznimi plugini precej uporabna zadeva. Na ta način lahko izdelaš praktično kompletno cms stran, trgovino, katalog,...

Pa glede Joomla template-ov... ni problema jih kompletno predelat. Potrebuješ nekaj vrtanja po kodi, sploh potem po pluginih...vendar se da vse lepo nastavit za lepo grafično obliko :)

Kateri so pa top plugini? Najbolj uporabni oz. must have.