Pogodba z oblikovalcem

Ne vem če sem zadel temo, ampak potrebujem informacijo glede avtorske pogodbe z oblikovalcem. Ne dvomim, da vas je kar nekaj na tem forumu z dolgoletnimi izkušnjami in ki mi lahko pomagate.
Zadeva je sledeča: oblikovalec (v prostem času kolega) mi oblikuje CGP podjetja in dizajn spletne strani. Kake pogodbe nismo podpisovali, ko bo stvar končana nam bo izstavil uraden račun za opravljene storitve in s tem je zadeva zaključena. Z mojim minimalnim znanjen prava se zavedam da brez pogodbe oblikovalec obdrži avtorske pravice. Trenutno s tem nimamo problemov, kasneje pa lahko hitro nastane problem (recimo ob prodaji celotnega projekta z dizajnom in blagovno znamko vred).

Kako se take stvari rešujejo v praksi oz. kako jih rešujete vi IM? Obstaja kaka osnovna pogodba o avtorskih pravicah?

48 odgovorov

Naročnik in avtor za izvedbo dela skleneta pogodbo, s katero se avtor zaveže, da bo za naročnika izvedel določeno delo. Naročnik na podlagi dogovora postane lastnik avtorskega dela in ga lahko uporablja za lastne namene.

2

kje bi lahko dobil osnutek take pogodbe?

.net:
... Naročnik na podlagi dogovora postane lastnik avtorskega dela in ga lahko uporablja za lastne namene.

Avtorsko delo po zakonu ni v nobeni obliki prenosljivo in pika!

Pogodba lahko ureja le uporabo in tolerance pri uporabi avtorskega dela v nobeni obliki pa prenosa avtorskih pravic.

Pogodba sklenjena med dvema strankama o prenosu avtorskih pravic je nelegalna in pravno neveljavna.

Po kmečko: Intelektualna lastnina oz. avtorsko delo se lahko daje v "najem" nikoli pa se pravno ne more "prodati". Kadarkoli ne glede na spremembo pravic o uporabi na drugega lastnika ima avtor vedno pravice, ki jih določa zakon. Te ga ščitijo pred zlorabo dobrega imena in ugleda. Zato so uveljavljene blagovne znamke jasno in obsežno definirane, da se manevrski prostor za nedovoljeno uporabo zmanjša na min.

Pred leti sem sprožil pravni postopek proti multinacionalki, ki si je brez pisnega dovoljenja kljub jasno določenim omejitvam vzela avtorski zakonik po svojih merilih. Seveda na prvi stopnji so se umaknili in priznali krivdo.

11

Hmm, kolikor vem, je to ravno obratno. Za avtorsko delo, če je narejeno po specifikacijah naročnika in naročnik zanj plača (zelo mozno da to velja, tudi če ni narejeno po specifikacijah), avtorske in materialne pravice pripadejo naročniku, v kolikor to ni urejeno s posebno pogodbo - torej, da avtor zadrži ene ali druge.

Upam, da bo kakšen pravnik odgovoril s pravim dogovorom.

@Luksor Avtorsko pogodbo lahko kupiš v knjigarnah, je poseben obrazec.

1

Vse ti piše v zakonu o avtorskih in sorodnih pravicah, tega se drži. Obstajajo moralne in materialne avtorske pravice. Moralnih ne moreš prodat, ker to ni nekaj otipljivega, vse materialne pa se da prodat brez problema, če je vse v skladu z zakonom. Postaneš lahko oz. prodaš lastnik vseh pravic, ki izhajajo iz dela, razen moralnih.

Avtorska pogodba je lahko standardizirana vendar so pri večini javno dostopnih oblikah zadeve površne in urejajo osnove avtorskega dela. V primeru pravnega postopka ti bo zadeva služila ravno toliko kot včerajšni časopis.

Da si bomo na jasnem sam govorim o avtorskih pravicah na področju oblikovanja.

Jure Damjan bodi bolj natančen. Če jaz kot laik na papir narišem obliko logotipa in ga primerno zavarujem ter naročim grafičnem oblikovalcu, da ga samo preriše je logo kot ideja moje avtorsko delo in so pravice oblikovalca oz. človeka, ki ga je prerisal samo "tehnične narave". Govorimo v kolikor je naročnik pred naročilom za preris zadevo primerno terminsko zavaroval. In tu oblikovalec nima pravic. V kolikor pa je ideja - realizacije delo oblikovalca pa je dosmrtno oblikovalec opravičen do določenih pravic. Te pravice vsekakor vključujejo poseganje v avtorsko delo. Torej, če naročnik naroči logo za tvoje podjetje v vektorski obliki in ga jasno definira tako oblikovno kot grafično ga ne glede na vrsto pogodbe brez dovoljenja avtorja naročnik ne sme spreminjati, ker s tem okrni ugled avtorja.

Zavedanje pravic avtorja se šele zadnja leta v Sloveeniji postavlja na noge do nivoja, ko se nekatere zadeve urejajo po pravni poti. Kot oblikovale si jasno želim, da se zadeva in zavedanje pravic razširi, ker bo zlorab manj. Tudi avtorji pri nas nimajo "jajc" po domače povedano iti sicer mogoče na prvi pogled za malenkosti na sodišče in iskanje pravne pravice vendar vsak poseg ne glede na obseg v avtorsko delo je kaznivo dejanje ne glede na sklenjene pogodbe.

Čakaj malo... o čem zdaj govorimo?

Kako bo oblikovalec, ki dela logotip za podjetje po naročilu, zaščitil ta znak, oziroma zakaj ga bi? Se ti ne zdi to tudi moralno sporno?

Torej po tvoje, nekdo, ki si je izmislil logotip za Merkator, od tega logotipa vleče denar celo življenje, in Mercator ga mora vprašati, če zeli ta logotip modificirati? Dvomim , da bi kaksen narocnik logotipa pristal na take pogoje.

Mislim, pa da ti govoriš o drugi stvari, namreč o tem, da avtor ustvari avtorsko delo samoinciativno, recimo glasbenik skladbo itd, nato zavaruje (oziroma je ze avtomatsko zavarovano), potem pa to trzi na razlicne nacine po razlicnih poteh.

Moralne in materialne pravice se lahko urejajo s pogodbo in lahko prehajajo na druge osebe. (zgoraj sem mislil moralne in ne avtorske)

Jure Damjan odvisno kako vrednotiš svoje avtorsko delo.

Sam kot oblikovalec vedno svoje avtorsko delo pred predstavitvijo naročniku oz. javnosti na inovativen način zaščitim ter ga terminsko vmestim v čas realizacije naročila. Predvsem zaradi pravnih postopkov kjer je terminski potek sodelvanja med mano in naročnikom nujno potreben za pozitivno rešitev problema.

Točno tako za logo Mercator ima nekdo avtorske pravice in z njimi lahko jasno kadar koli poseže oz. prepreči objavo avtorskega dela s strani naročnik na mestih kjer bi ugled avtorskih pravic lahko škodil avtorju. Primer: Predstavljaj si, da se Mercator odloči čez 1 leto spremeniti CGP vendar želi obdržati napis Mercator vendar spremeni barvo v modro to definitivno brez avtorskega dovoljenja, če v pogodbi zadeva ni definirana ne sme narediti. Predstavljaj si kaj stoji za difinicijo rdeče barve pri tipografiji Mercator verjetno nekaj strani obsežne dokumentacije, ki je bila skrbno načrtovana. Torej ne glede na obseg poseganja v avtorsko s strani naročnika brez predhodnega pisnega soglasja avtorja NI dovoljeno. Vsak pravni subjekt oz. fizična oseba, ki nastopa v vlogi avtorja in ima ugled si ne bo dovolila posega v avtorsko delo.

Materialne pravice se lahko urejajo s pogodbo na ravni uporabe ne pra prenosa.

Tule imaš dovolj dober primer pogodbe.

1

Ne razumem, kaj ima količina znanja in dokumentacije vpliv na pravice?
Ali je 100 strani ali pa 1.

Gre za to, da v kolikor je spreminjanje logotipa odvisno od avtorja, blagovna znamka oziroma podjetje ne more prosto razpolagati z logotipom, s tem pa s svojim CGPjem.

Na tako pogodbo jaz ne bi nikoli pristal. Da bi moral cez 10 let nekoga sprasevati, ce lahko osvežim logotip in bi bil odvisen od njegove dobre volje. Pa mi on reče, lahko ti dovolim, sam dej plačaj še 10K€.