Spletna trgovina - možni vzroki za zelo nizek CTR

Pred enim letom sem postavil spletno trgovino z nakitom iz kamnov: Kebonita . Izdelke izdeluje žena, kamni so naravni iz Peruja skratka ne gre se za uvoz cenenih izdelkov iz Kitajske.

Trgovina je narejena na Joomli s pomočjo komponente Ecwid ( http://www.internetmojster.com/cms/ecwid-shopping-cart.html ).

Obisk je še kar, skrbi pa me zelo nizko razmerje obiski/število prodaj saj se giblje precej pod 1%. Ali je tak procent normalen za to branžo? Čudno je da se veliko nakupov konča pri izpolnjevanju podatkov o kupcu. Od zadnjih 5tih kupcev ki je imel izdelke že v košarici, je le eden zaključil nakup.

Slab dizajn, nestandarden shopping cart, neznana blagovna znamka, previsoke cene ... kaj bi lahko bilo narobe?

13 odgovorov

Če zapustijo stran po tem, ko imajo izdelke že v košarici, potem poskusi optimizirati nakupni proces. Čim manj korakov, čim manj zahtevanih podatkov, enostavno in hitro.

Pozdravljen,

jaz sam osebno s koraki nakupa ne vidim neki bistvenih pomalkjivosti... zadeva je zadosti jasna in pregledna...

problem je lahko v ceni...

vsekakor pa ti bi priporocal, da naredis stran bolj SEO prijazno, ker sedaj je zelo dalec od tega... z manjsim vlozkom, si lahko precej povecas obisk

Pozdravljen!

Prvo kar sem takoj ob vstopu na spletno stran zasledil je napačno orientirana grafična oblika strani.

Prvo kar vsaka oseba zagleda na strani je izgled strani. Izgled strani poudarja resnost spletne trgovine in kupcem poda zanimanje za brskanje po njej. Ob tvoji strani me je takoj minilo brskanje po njej in tukaj po vsej verjetnosti izgubiš največ potencialnih strank.

Drugo kar me je takoj zmotilo je to, da ko sem že pogledal ta design strani (osebno bi takoj odšel iz strani ampak, ker sem analiziral sem gledal naprej) sem pogledal kaj se prodaja na strani in takoj me je zmotilo, da ni prikazanih artiklov iz prve. Viden je le nek dolgočasen opis z nepreglednimi barvami in zdolgočaseno sliko brez oblike.

Tretje, kar me je odvrnilo je pregled nad artikli. Vsak artikel ima isti opis oz. vsaka skupina artiklov ima isti opis.

Dejavnikov je še mnogo ampak ne morem zdaj analizirati vsega, ker je zgrešen sami princip spletne strategije (oblika, razporeditev itd.)

-čisto zgrešen design
-napačno uporabljene barve
-napačne postavitve funkcionalnosti
in še bi lahko naštevali

Skratka uporabnik ob obisku dobi občutek, da to ni nič resnega in deluje, kot da je prodajalna nedelujoča.

P.S. Izboljšaj te stvari in mislim, da se ti bo prodaja in obisk znatno povečala!
P.S.2 z izdelki ni nič narobe

Lp. A

4

Moje mnenje;

Tudi meni se ne zdi sporen proces nakupa; je dokaj enostaven in razumljiv.

Ne prepriča pa me dizajn, niti logo; delujeta mi nekako zastarelo in me ne pritegneta da bi ostal na strani dlje kot par sekund.

Z vidika uporabnika bi bilo super, če dodaš še druge možnosti plačil.

Kaj bi jaz naredil na tvojem mestu?

  • izboljšal dizajn ali morda kar CMS; Mogoče kak magento za katerega obstaja cel kup zelo ugodnih in grafično dodelanih templatov, ki jih lahko dobiš recimo na templatemonster-ju ali na themeforestu

  • dodal druge možnosti plačila s katerimi boš povečal možnost prodaje; npr. kreditne kartice in moneta

1

Slab dizajn, funkcionalnost, omejena možnost plačil torej. Se pravi da tale kombinacija Ecwid shopping cart/Joomla odpade in bo treba iti na Prestashop, Magento ali kaj podobnega.

Mogoče še tale podatek:

Bounce rate 20%
Average visit duration: 3:15 min

1

torej, izboljšaš lahko, kar so fantje povedali že zgoraj..
Nakupni proces se vedno lahko še poenostavi, čeprav ni tako grozno slab (lahko narediš vse na eni strani).

Bi pa dodal, da bi jaz v tem primeru peljal zgodbo bolj osebno. Glede na to, da je nakit ročno izdelan in unikaten in da so ciljna publika v večini ženske, bi verjetno veliko bolje vžgala osebna nota.. Nekaj takega kot dela licila.si

Poleg tega, kolikor vem, je glede teh kamnov tudi cela znanost. Torej obvezno opise zraven vsakega artikla, iz katerih kamnov je, kako ta določen kamen vpliva nate, itd.. Morda tudi kar poleg klasičnih kategorij še razdelitev po namenu uporabe.. eni so za srečo, eni za zdravje, drugi za ljubezen, itd..
To ti bo dalo dobro izhodišče za SEO, zraven pa lahko napišeš še cel kup uporabnih člankov..

Pa ne vem, a že tržite tako, ampak socialni mediji znajo biti dober kanal v vaši branži.

EDIT: pa dodajte še možnost zavijanja kot darilo ali kaj podobnega.. Za moške, ki kupujejo to za svoja dekleta pride prav :)

4

Nisem oblikovalec a meni je na prvi pogled design / preprostost navigacije zelo všeč in tudi pri postopku s košarico nisem opazil nič posebnega. Na koncu koncev po morem ti proceduralni ali tehnični vzroki ne morejo usodno vplivati (ampak bolj to al človek želi kupit al ne oz a se odloči da bo ali ne) tako da nebi šel menjat tega kar na slepo ker boš lahko pristal pri istem.

Prej bi rekel da je vzrok vsebina npr... boljši opisi, oz ne samo opis ampak informacije ki vas pozicionirajo kot nekoga ki se na to spozna... itd.

Ne vem kako so te cifre pri trgovinah a bounce rate in AVD se mi zdi zelo dober!

V vsakem primeru "you can't improve what you don't measure"... jaz imam v razvoju eno storitev ki je "conversion oriented statistika" in namenjena ravno za take primere kjer še ni več kot 50 konverzij na dan, kjer agregatne statistike (po mojem) ne dajo dosti vpogleda v to kaj se dogaja. To je še v delu in uporabljam samo pri vseh svojih produktih in par kolegih, a če želiš lahko še tebi inštaliramo in usposobimo (vse zastonj in z veseljem) ker me zanima kako se bo stvar obnesla pri primeru spetne trgovine in tvoja z jasno navigacijo je kot naročena. Če te zanima javi na janko.itm pri gmail.

samo še en feedback glede trgovine: Tist tekst na prvi strani ki da celotni zadevi osebno noto in zgodbo (od Maria Laura Jauregui Vilcara in tudi spodaj) je po mojem zelo zakon. A je vizuelno čisto preveč nek nekontrasten wall of text. Probaj ga narediti malo bol dinamičnega / vizualnega, a ne pretiravat seveda.

LP

2

Da ne bom razlagal vsega, kar so že moji predhodniki. Primer odlične prakse spletne trgovine si lahko ogledaš pri dormeo.si - če se ti zdi "oguljena" praksa vrjemi, da so oni naredili vse možne AB CŽ teste kaj pali in kaj ne.

1

Sicer določeni koncepti veljajo za vse trgovine, ampak Dormeo je preveč drugačen, da bi ga lahko direktno kopiral. Direktno kopiranje brez pravega razumevanja ozadja ponavadi ne prinese nič dobrega.

Sicer pa. Nakupni proces je katastrofalen. Ne vem kam nekateri gledajo, ampak tole ti resno zbija konverzijo. 6 korakov, če sem prav preštel, je veliko preveč. Checkout se v tvojem primeru da narediti v 1 koraku. Polno je nepotrebnih stvari (izbira države pošiljanja, avtomatičen izračun poštnine, čeprav je povsod ista...) predvsem pa je problem, da koraki niso jasno označeni.

Pogooglaj malo za dobrimi praksami checkoutouv, oz. še boljše, naredi izoliran checkout na eni strani, brez brezveznih omejitev in z zelo jasnimi gumbi za nadaljevanje. V tvojem primeru recimo imaš rjav gumb za nadaljevanje nakupa na rjavi podlagi, na enem koraku celo pod foldom. Logično, da ljudje zapuščajo košarico.

Potem pa še cela postavitev trgovine. Opisi izdelkov so slabi in nečitljivi, slike niso ravno top, call to action gumbi so slabo vidni, navigacija je komplicirana in zahteva preveč klikanja, ni posebnih ponudb... Pa cene so pomoje cca. za polovico prenizke.

Kupi nek enostaven template na themeforestu in ga postavi na eno bolj sodobno opensource platformo, spimpaj checkout, naredi boljše fotke pa ti lahko tole nosi par jurjev na mesec.

Btw. Fotkaš lahko z dobrim telefonom ali cheap fotoaparatom, samo naredi si škatlo in postavi ustrezno osvetlitev in uporabi stojalo za fotoaparat.

6

Nisem omenjal kopiranja, zgolj zgledovanja po njej v primerjavi kaj ima sedaj in kaj je tam. To pa se nanaša na osnovno delovanja spletne trgovine (njegov index, itd.). Seveda je checkout in vse ostalo pomemben faktor, ampak če imaš ~100% bounce rate na indexu, potem vemo kaj vse ostalo pomeni.