Prodaja eknjig, digitalnih izdelkov - dejavnost?

Kako imate urejeno to tisti ki prodajate svoje digitalne izdelke? Katero dejavnost imate registrirano za sp/doo/ tretja opcija?

Jaz imam trenutno to speljano preko Gumroada in vodim kot provizijo posredniske prodaje (kar mi je bilo svetovano), vendar razmisljam o direktni prodaji, sepravi direktno kupcu.

14 odgovorov

G47.910 Trgovina na drobno po pošti ali po internetu

1

Damir oziroma @DH5114 bi znal več povedati, v primeru, da gre za lastne vsebine - gre namreč za publikacije, ki jih je treba prijaviti, dati na razpolago brezplačne izvode...
Poglej tukaj.

5

Hja... da se - nekak ;-)

Najprej, tudi če prodajas preko Gumroad-a (btw, super platforma, jo ravnokar šraufam v hpub.si) si še vedno ti avtor, oni pa samo prodajalci, kar te še vedno vrže v kolesja našega "publishing" zakona...

In ni razlike med e-knjigo ali knjigo - oboje je publikacija, ki jo moraš prijavit v NUK, SWAROG in JAKRS. Kar pomeni celotna kolobocija okoli CIP-a, ISBN/ISSN številk in pa obvezne enotne cene knjige prvih 6 mesecev po uradni izdaji publikacije.

Po domače, rabiš vse papirje in po izdaji pol leta NE SMEŠ spreminjat cene... Tko da odpadejo vsi popusti, vsakršno grupiranje v bundle in podobno...

Če prodajaš v Slovenijo, potem IMO ne rabiš Gumroad-a in jim plačevat - kolk 5% ?!? za transakcijo, ker nimaš nobenih dodatnih omejitev (kot, da že tele niso dovolj...). Lahko prodajaš direknto kupcem.

Enako je za prodajo v svet - še vedno si vpet v naše zakone, ker si avtor slovenec (hmm... mogoče bil lahk najdu koga izven SLO in ga dal kot avtorja... morm preverit) tudi če prodajaš na svetovni trg. Zdej, tukaj imaš še dodatno kolobocijo imenovano EU VATMOSS, kjer morš obračunavat davek od države kupca... Tukaj ti Gumroad pride lepo prav, ker se preko njih lepo izogneš temu VAT MESS-u ;-) Podobno lahko uporabiš DealGuardian, Clickbank in verjetno je še kakšen, ki procesira namesto tebe in ti dejansko rataš kao edini affiliate za svoj produkt, oni pa ownerji, ki ti pošljejo commission.

Pod črto' - da se, je par for s katerimi lahko "zaobideš" vse tele uzance in se lahko dejansko greš pravega publišinga kot tavelki igralci (a-la, nevem, jaz ;-)))) Če imaš čas pridi na moje pradavanje omenjeno v prejšnji objavi, lahko tam kakšno rečemo na to temo...

Zdej, če še koga zanima podroben postopek, kako spelješ eno tako "uradno izdajo" e-knjige v Sloveniji in prideš čez s celo kožo in dejansko tut mirno spiš, ker veš, da si naredil vse prav, pol lahko na hitro spišem en kratek PDF in ga dam semle vsem na oči, da bo mir za neki časa...

Upam, da nisem zadevo še bolj zakompliciral...

14

Morda en trik, ki smo ga vcasih uporabljal, pa ne vem ce se "pije vodo". Ce si registriran kot zaloznik medija (dobis ISSN stevilko), lahko publikacije izdajas kot "priloge". Tezava je le pri samostojnem postavljanju cen za te izdelke, ce je cena enotna pa ni problema, ker lahko obracunas kot "narocnino" ...

1

Hvala za vse odgovore (in glavobole :P ).

Kot mi vedno reče računovodkinja, bolj se trudiš stvari delat tako kot treba, več glavobolov imaš.

Ja, kupci so iz tujine zato mi Gumroad res najbolj odgovarja (ni problema z VAT, refundi so en klik, če pride do customer disputa Gumroad reši zadevo v tvojem imenu (zlata vredno). So pa lastne vsebine, ja, zato zadnje čase manjša "panika"

PDF bi bil zelo dobrodošel, pač rada delam vse kolikor toliko (po svojem najboljšem vedenju) po pravilih.

Mogoče še podvprašanje:
Ali pod eKnjigo spadajo vse PDF izdaje, ali je eKnjiga le pisano besedilo?

Recimo če prodajaš eno stranski PDF z, nevem, dekorativnim motivom ali križanko (itd) a se to tudi šteje kot eknjiga?

Enostranski PDF - uradno spada pod publikacije, tko da - IMO ja. Je pa tudi nekje nek dokument/pravilnik, da se lahko NUK sam odloči ali je smiselno vodit evidenco za vsak dotični dokument ali ne.

Pri meni, recimo, imejo cel kup težav, ker imam PDF s "samo" 7 A4 stranmi in ne vedo, ali je za to sploh smiselno izdat CIP in ISBN ali ne. Moti jih verjetno, ker ga prodajam in ne dajem brezplačno, kar potem potegne za sabo še par stvari...

Kakorkoli že, raje vedno dam vse v vpogled za pridobitev CIP številke, potem pa se za vsako publikacijo posebej dogovarjam z zelo prijaznimi gospami (gospe, mogoče?!?) iz NUK-a. Do danes še ni bilo zadeve, ki je ne bi uredili, čeprav s parimi maili in telefonskimi klici.

Raje mirno spim, kot šmuglim...

7

Hja... Bomo pa še to uredili :)

Hvala

1

z gospemi*

2

čaki, a si prepričan/a, da je z "gospemi"? Nisem zher... ;-)

uglavnem, v tretjem členu, drugi odstavek "pravilnika o vrstah in izboru elektronskih publikacij za obvezni izvod" piše (navajam):

"(2) NUK kot obvezni izvod sprejema ali zajema spletne publikacije, za katere oceni, da so pomembne za slovensko kulturno dediščino."

Link do pravilnika.

Tko da ja, mal po "feelingu"...

In seveda, prosim javi, če/ko izveš kako je s temi 1-stranskimi zadevami, jaz pa se bom khm, khmm... poizkusil potrudit čez vikend in spisat tist PDF kako objaviš ebook po uzancah... (sam ne obljubim, ker ima hčerka rojstni dan in veš da pol ni lih časa...)

1

.

5